Van Pelt vandt ”Down Under”
Af Mikkel Ring Christensen
Bo Van Pelt var stærkest i en amerikansk duel i Australien
Bo Van Pelt gik ind til finalerunden af ISPS Handa Perth International et slag foran landsmanden Jason Dufner. Det blev hurtigt klart, at europatour-turneringen skulle afgøres mellem de to amerikanere, og Van Pelt lagde bedst ud. Efter 13 huller fik var Van Pelt tre slag foran Dufner, men på 14. blev forspringet reduceret til et slag, da Dufner lavede birdie og Van Pelt fik en bogey.
Van Pelt viste tegn på nerver, men da Dufner heller ikke sluttede godt af, endte Van Pelt med at have to puts fra to meter for sejren på hul 18. Han skulle kun bruge et, og dermed fik Bo Van Pelt sin første sejr på europatouren.
- Vi havde en god kamp i dag, og vi spillede begge godt. Det blev lidt tæt mod slutningen, men heldigvis kom jeg ud af det som vinder, sagde sejrherren til europatouren.
Bo Van Pelt gik finalerunden i -4, Dufner brugte et slag mere.
Van Pelt er kendt for sit fremragende spil fra tee til green, og mange vil mene, at han ikke har vundet nok. Til gengæld har han nu en sejr i både østen, Australien og USA.
Det er længe sidan at man har set Paul Casey i toppen af et leaderboard, men med en sidste runde i -5 på Lake Karrinyup CC spillede den tidligere nummer tre i verden sig frem på en delt 5. plads. Den placering deler han med blandt andre David Howell, der ligeledes nærmer sig tidligere tiders storspil.
For tredje dag i træk gik Thomas Nørret en 74'er, to over par, og det gav et avancement på fem pladser, så danskeren sluttede som nummer 56. Det giver 4.600 euro, så selvom det ikke blev det store resultat, som Nørret havde håbet på, blev flybilletten trods alt tjent hjem.
Europatouren tager nu til Kina, hvor et lille eksklusivt felt, med blandt andre verdens nummer 1, 3, 4 og 5, er til start.

