Tiden løber fra danskerne

Efter en god start på sæsonen er Anders Schmidt Hansen gledet ned af ranglisten (Foto Getty Images)
Efter en god start på sæsonen er Anders Schmidt Hansen gledet ned af ranglisten (Foto Getty Images)

Printer venlig versionSend til en ven
Der skal andre boller på suppen, hvis danskerne på challengetouren skal stige i graderne
Efter tredjedagen af Fred Olsen Challenge de Espana ser det ikke ud til, at denne uge kommer til at byde på en dansk topplacering.

Dermed har de danske challengetour spillere et skud mindre i bøssen i deres jagt på et europatour-kort.

Bedste dansker på ranglisten i øjeblikket er Lasse Jensen. Fra 42.pladsen har han 17.000 euro op til den 20.plads, der åbner døren til det forjættede land: Europatouren. Men det bliver ikke på La Gomera, at han kommer til at hente de penge. Inden finalerunden er han 13 slag efter den førende Lloyd Kennedy. Næstbedste dansker på ranglisten er Anders Schmidt Hansen. Han mangler ca. 25.000 euro for at komme i top-20. Inden finalerunden ligger han nummer 59.

Andreas Hartø er bedste dansker i Spanien på en 27.plads. Daniel Løkke ligger nummer 45. Begge ligger noget længere nede på ranglisten.

Efter denne uges turnering er der tre turneringer tilbage på challengetourens 2011-kalender.


Ingen kommentarer til "Tiden løber fra danskerne"

Indsend kommentar

  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML-tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <i> <b> <u> <embed> <div> <param> <object> <table> <tr> <td> <hr> <p> <br> <sub> <sup> <strike> <img>
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
Sikkerhed
Dette spørgsmål tester hvorvidt du er et menneske og forhindrer automatisk indsendelse af spam.
Svar på spørgsmålet
Ugens Tip: Har du svært ved at finde de rigtige længder på green? Så kan du få skærpet dit touch med dette tip
Hvis du hører til dem, der kæmper med længderne på green, så er der hjælp at hente. DGU's mentalcoach Michael Pipper er klar med et tip, der både kan...

Seks hold var med, da Samsø var vært ved nyt Danmarksmesterskab

Halstedhus Efterskole i Nakskov kan nu kalde sig Danmarksmestre i golf for efterskoler. Holdet med pro Hans Henrik Larsen som kaptajn vandt med fem point foran Idrætsskolerne Ikast. Det er første gang nogensinde, der afvikles DM for efterskoler.
Et stærkt samarbejde

To af de største aktører i den danske golfverden – GolfBox og Dansk Golf Union – står bag Golf.dk. Visionen for samarbejdet er at skabe et mødested for alle danske golfspillere.

Annoncer der betaler sig

Golf.dk er uden sammenligning det største golfsite i Danmark og din mulighed for at ramme en rigtig interessant målgruppe.

Læs mere her

Travelmarket giver dig det samlede rejse overblik. Søg blandt tusindvis af tilbud fra rejsebranchens selskaber. Vi finder den billigste flybillet for dig.

 

 Find din rejse her

Fra gammelt til nyt

Golf er en udstyrssport, og der er ikke noget mere lækkert end at få skiftet det gamle udstyr ud med noget nyt. I Golf.dk’s auktionshal kan du sælge dit gamle udstyr og måske også gøre et kup.