Teenager overtog Tinnings trone

Alexis Thompson vandt kvindernes sæsonfinale i Dubai (Foto: Getty Images)

Printer venlig versionSend til en ven

Det amerikanske supertalent Alexis Thompson cruisede til sejr i sæsonfinalen Dubai

Sidste år kunne danske Iben Tinning lade sig hylde som vinder af Dubai Ladies Masters i en turnering, som markerede hendes sidste optræden på Ladies European Tour. I år blev rampelyset stjålet af en amerikansk teenage-sensation, som stadig er i begyndelsen af sin karriere.

16-årige Alexis Thompson er blevet udskreget som en af golfens fremtidige superstars, og i Dubai Ladies Masters viste hun hvorfor. Thompson gik ind til lørdagens finalerunde med et forsrping på et enkelt slag men viste trods sin unge alder ingen tegn på nerver i afgørelsens stund.

Thompson fik hurtigt sat to birdies på kortet og så cruisede hun ellers til dagens laveste runde i 67 slag (-5) efter syv birdies og to bogeys. Da det sidste putt var rullet i på 18. green på Emirates Golf Club lød den komfortable sejr på fire slag. Sydafrikaneren Lee-Anne Pace tog andenpladsen mens svenske Sophie Gustafson blev treer.

Malene Jørgensen satte punktum for sæsonen med sin laveste runde i årets sæsonfinale. Odense-spilleren sluttede med en runde i 71 (-1), hvilket rakte til en godkendt 37. plads i det skrappe felt.


Ingen kommentarer til "Teenager overtog Tinnings trone"

Indsend kommentar

  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML-tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <i> <b> <u> <embed> <div> <param> <object> <table> <tr> <td> <hr> <p> <br> <sub> <sup> <strike> <img>
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
Sikkerhed
Dette spørgsmål tester hvorvidt du er et menneske og forhindrer automatisk indsendelse af spam.
Svar på spørgsmålet
Ugens Tip: Har du svært ved at finde de rigtige længder på green? Så kan du få skærpet dit touch med dette tip
Hvis du hører til dem, der kæmper med længderne på green, så er der hjælp at hente. DGU's mentalcoach Michael Pipper er klar med et tip, der både kan...

Seks hold var med, da Samsø var vært ved nyt Danmarksmesterskab

Halstedhus Efterskole i Nakskov kan nu kalde sig Danmarksmestre i golf for efterskoler. Holdet med pro Hans Henrik Larsen som kaptajn vandt med fem point foran Idrætsskolerne Ikast. Det er første gang nogensinde, der afvikles DM for efterskoler.
Golfnyheder på din hjemmeside

Nu kan du få nyhederne fra Golf.dk på din egen hjemmeside. Hvis du har en hjemmeside og er vild med golf, så har Golf.dk et godt tilbud til dig.

Læs mere her

DGU regelprøven er en del af begynderforløbet for de klubber, der har valgt at deres begyndere skal tage regelprøven online.

Er du allerede golfspiller, men har brug for at få afprøvet din viden om golf regler og etikette, så tag prøven, blot for sjov.

Tag regelprøven

Et stærkt samarbejde

To af de største aktører i den danske golfverden – GolfBox og Dansk Golf Union – står bag Golf.dk. Visionen for samarbejdet er at skabe et mødested for alle danske golfspillere.

Værd at læse

Ambitionen er at være Danmarks førende golfportal. Vi følger de største stjerner og de kommende stjerneskud. Skriver om de gode rejsemål og det nye udstyr. Lærer dig reglerne og giver dig tips til dit spil.