Swanerne fra Smørum vinder igen

Fanen fra Smørum Swans skal svinges igen. For andet i træk er Smørum Golfklub vinder af elitedivisionen. Foto: Jesper Vinzents
Fanen fra Smørum Swans skal svinges igen. For andet i træk er Smørum Golfklub vinder af elitedivisionen. Foto: Jesper Vinzents

Printer venlig versionSend til en ven

Smørum vandt finalen over Vejle i elitedivisionen

For andet år i træk viste Smørum Golfklub sig som det bedste hold i kvindernes eltiedivision. Søndag vandt Smørum 8-4 i finalen over Vejle Golf Club.

Sejren blev skabt af tre sejre i matchen.

I formiddagens foursome var det den stærke juniorduo med Nanna Koerstz Madsen og Emily Pedersen, som hentede de første to point.

I singlerne var det igen Nanna Koerstz Madsen, som hentede vigtige point, og det samme gjorde den erfarne pro Amanda Moltke-Leth.

Marie Høgh Kristensen hentede i sin single den eneste Vejle-sejr, mens to matcher blev delt.

Bag cifrene gemmer sig en meget tæt og intens finale, hvor det endte med at blive Amanda Moltke-Leth, som sænkede det afgørende putt.

Efter formiddagens forusomes var rettesnoren for Smørum, at der skulle vindes to singler.

Amanda Moltke-Leth havde sin single under nogenlunde kontrol og var 3 up efter 10 huller.

Men hendes 16-årige modspiller, Astrid Kofod Truslev, imponerede stort og vandt tre huller i træk. Det tætte parløb fortsatte til 18. hul, hvor Amanda Moltke-Leth kunne mærke, noget særligt var under opsejling.

- Det eneste jeg vidste, det var efter 10 huller, hvor vi var 1 up i to singler og 2 nede i én. Men da jeg kom til 18. hul, kunne jeg se alle supporterne komme. Jeg hørte svagt, at Nanna havde vundet sin single, og at jeg kunne jeg putte for at vinde DM. Det var et putt på to meter ned ad bakke, og jeg kom til at tænke på, at sådan et putt har jeg godt nok misset mange gange. Men jeg slog det væk, og så satte jeg puttet midt i hullet og kunne skrige jublen ud. Det var ret vildt. Jeg kan ikke huske, jeg nogensinde har haft sådan en følelse, fortæller Amanda Moltke-Leth.

Med sit afgørende putt sørgede hun for, at den sidste single kun havde kosmetisk betydning.

- Det er en anderledes følelse, fordi man spiller for et hold. På europatouren er man sin egen herre. Men i sådan en finale, så er det endnu værre at lave noget lort, for så går det udover holdet. Så det var et anderledes pres, men også en anderledes succes, siger Amanda Moltke-Leth.

Kampen om tredjepladsen blev en klokkeklar sejr til Hillerød, der vandt 11-1 over Sønderjyske Eagles.


5 kommentarer til "Swanerne fra Smørum vinder igen "

Swanerne fra Smørum vinder igen

Rirtig mange gange tillykke til pigerne/damerne og ikke mindst Smørum Golfklub, super godt gået, det var lige før at det blev for spændende.
Tak for en rigtig god dag

Smørum Swanerne

Hej Piger og Anne-Marie
Hjerteligt tillykke med det flotte resultat.
Vi ønsker jer held og lykke fra Jacobierne
Annie

TILLYKKE piger/damer

Kan I ikke give noget til drengene/mændene.

Jeg troede meget på dem - næsten lige så meget som på jer og så vælger de at melde sig ud.

Kære piger/damer - giv dem en opsang.

DM i Helsingør

Tillykke Heidi + resten af holdet

Stort Tillykke

Det er bare stort, to år i træk, det kan næsten ikke blive bedre. Et stort tillykke med sejren, hvor kan I være stolte af sejren, I er en rigtig god inspiration for vores unge i klubben.
Mange venlige hilsner fra Lissa

Indsend kommentar

  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML-tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <i> <b> <u> <embed> <div> <param> <object> <table> <tr> <td> <hr> <p> <br> <sub> <sup> <strike> <img>
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
Sikkerhed
Dette spørgsmål tester hvorvidt du er et menneske og forhindrer automatisk indsendelse af spam.
Svar på spørgsmålet
Ugens Tip: Har du svært ved at finde de rigtige længder på green? Så kan du få skærpet dit touch med dette tip
Hvis du hører til dem, der kæmper med længderne på green, så er der hjælp at hente. DGU's mentalcoach Michael Pipper er klar med et tip, der både kan...

Seks hold var med, da Samsø var vært ved nyt Danmarksmesterskab

Halstedhus Efterskole i Nakskov kan nu kalde sig Danmarksmestre i golf for efterskoler. Holdet med pro Hans Henrik Larsen som kaptajn vandt med fem point foran Idrætsskolerne Ikast. Det er første gang nogensinde, der afvikles DM for efterskoler.
Værd at læse

Ambitionen er at være Danmarks førende golfportal. Vi følger de største stjerner og de kommende stjerneskud. Skriver om de gode rejsemål og det nye udstyr. Lærer dig reglerne og giver dig tips til dit spil.

DGU regelprøven er en del af begynderforløbet for de klubber, der har valgt at deres begyndere skal tage regelprøven online.

Er du allerede golfspiller, men har brug for at få afprøvet din viden om golf regler og etikette, så tag prøven, blot for sjov.

Tag regelprøven

Fra gammelt til nyt

Golf er en udstyrssport, og der er ikke noget mere lækkert end at få skiftet det gamle udstyr ud med noget nyt. I Golf.dk’s auktionshal kan du sælge dit gamle udstyr og måske også gøre et kup.

Travelmarket giver dig det samlede rejse overblik. Søg blandt tusindvis af tilbud fra rejsebranchens selskaber. Vi finder den billigste flybillet for dig.

 

 Find din rejse her