Svensk danskerklub kaster håndklædet i ringen

Det er slut med at se bolde trille i hul på 9-hullers banen i Vikbolandets Golfklubb. (Foto: getty Images)
Det er slut med at se bolde trille i hul på 9-hullers banen i Vikbolandets Golfklubb. (Foto: getty Images)

Printer venlig versionSend til en ven

Flex: En af Sveriges største klubber, Vikbolandets Golfklubb, har kastet håndklædet i ringen og står nu uden bane - og bestyrelse. Klubbens mange danske medlemmer må afvente situationen. 

I 2008 var Vikbolandets Golfklubb Sveriges absolut største golfklub med 14.000 medlemmer. Siden er tallet faldet drastisk og i 2010 var medlemstallet nede på 5.800 - hvoraf blot 100 var fuldt betalende medlemmer. De resterende 5.700 var såkaldte greenfeemedlemmer.  

Men spørgsmålet er nu, om Vikbolandets golfklub igen får brug for at lave en ny optælling af medlemmer. Det skriver Golf.se, som kan fortælle, at ejeren bag 9-hullers anlægget har opgivet at drive banen videre i sin nuværende form og derfor nedlægger den.  

- Vi nedlægger banen, fordi den ikke kan løbe rundt økonomisk.  Det er sådan som vi har ønsket det fra start. Vi kan ikke arbejde videre, når der ikke er de nødvendige indtægter til at drive banen videre, siger ejeren og grundlæggeren Kjell Johnson-Branzell till Svensk Golf.

Ifølge bestyrelsesmedlem Mikael Parr har bestyrelsen ingen interesse i at drive virksomheden videre på et andet anlæg. Om en uge holder Vikbolandets Golfklubb generalforsamling, og her bliver det besluttet om nogen har mod på at overtage klubben og drive den videre på en anden bane. Der foregår i øjeblikket forhandlinger med flere naboklubber i området.

- Men jeg har fuld forståelse for at det kan være svært at drive forretningen videre med bare 100 fuldt betalende medlemmer, siger Johnson-Branzell.

Klubbens skæbne kan få stor betydning for de danskere, der via den danske LoyalTee Club er greenfee-medlemmer af Vikbolandets Golfklubb.  LoyalTee Clubs medlemmer får via Vikbolandets Golf Klubb udstedt et SGF-kort, den svenske pendant til det danske DGU-kort, men hvis klubben opløses, er det i sagens natur ikke muligt at udstede svenske medlemskort.  

LoyalTees danske direktør Anders Sørensen er overbevist om, at den svenske ejers beslutning om at nedlægge banen ikke får nogen betydning for hans medlemmer.

- Det er ikke noget, der kommer til at betyde noget. Vi regner med at køre videre, som vi hidtil har gjort. De meldinger, vi har fået, går på, at klubben bliver overtaget af en anden bane, siger Anders Sørensen.

LoyalTee har naturligvis også bemærket de nye muligheder for flex-medlemskaber i danske klubber, og Anders Sørensen løfter da også en flig af sløret for andre planer.

- Vi har nogle andre planer, som jeg ikke vil komme nærmere ind på nu. Men man kunne måske forestille sig, at vi kommer til at konvertere vores medlemmer til DGU-kort, sådan som vi faktisk har ønsket det fra start. Vi ser klart positivt på, at man har indført muligheder for flex-medlemskaber, siger Anders Sørensen.

Anders Sørensen vil ikke ud med, hvor mange danske medlemmer der er i LoyalTee Club og som kan blive berørt af beslutningen i Vikbolandets Golfklubb. men siger:

- Der er tale om et pænt antal.


Ingen kommentarer til "Svensk danskerklub kaster håndklædet i ringen"

Indsend kommentar

  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML-tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <i> <b> <u> <embed> <div> <param> <object> <table> <tr> <td> <hr> <p> <br> <sub> <sup> <strike> <img>
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
Sikkerhed
Dette spørgsmål tester hvorvidt du er et menneske og forhindrer automatisk indsendelse af spam.
Svar på spørgsmålet
Ugens Tip: Har du svært ved at finde de rigtige længder på green? Så kan du få skærpet dit touch med dette tip
Hvis du hører til dem, der kæmper med længderne på green, så er der hjælp at hente. DGU's mentalcoach Michael Pipper er klar med et tip, der både kan...

Seks hold var med, da Samsø var vært ved nyt Danmarksmesterskab

Halstedhus Efterskole i Nakskov kan nu kalde sig Danmarksmestre i golf for efterskoler. Holdet med pro Hans Henrik Larsen som kaptajn vandt med fem point foran Idrætsskolerne Ikast. Det er første gang nogensinde, der afvikles DM for efterskoler.

Travelmarket giver dig det samlede rejse overblik. Søg blandt tusindvis af tilbud fra rejsebranchens selskaber. Vi finder den billigste flybillet for dig.

 

 Find din rejse her

Et stærkt samarbejde

To af de største aktører i den danske golfverden – GolfBox og Dansk Golf Union – står bag Golf.dk. Visionen for samarbejdet er at skabe et mødested for alle danske golfspillere.

Fra gammelt til nyt

Golf er en udstyrssport, og der er ikke noget mere lækkert end at få skiftet det gamle udstyr ud med noget nyt. I Golf.dk’s auktionshal kan du sælge dit gamle udstyr og måske også gøre et kup.

Golfnyheder på din hjemmeside

Nu kan du få nyhederne fra Golf.dk på din egen hjemmeside. Hvis du har en hjemmeside og er vild med golf, så har Golf.dk et godt tilbud til dig.

Læs mere her