Sportssommer: Golf uden for kategori
Af Henrik Søe
2012 er et af de helt store sportsår med både EM, Tour de France og OL på programmet. Tip nummer 7 i Golf.dk’s golfguide til sportssommeren er fra det schweiziske smørhul i Geneve.
2012 er et af de helt store sportsår, og i år mager det sig heldigvis sådan, at tre af de allerstørste begivenheder finder sted lige rundt om hjørnet fra vores danske andedam. Her får du en guide til, hvad du som golfspiller kan fordrive ventetiden med, når du drager til EM i fodbold i Polen/Ukraine, Tour de France i Belgien/Frankrig og de Olympiske Lege i London.
Nu begynder cykelløbet for alvor. For mange er bjergetaperne essensen af Tour de France, og rytterne skal på de første alvorlige styrkeprøver i alperne på grænsen til Schweiz onsdag og torsdag i næste uge.
Det giver mulighed for at besøge Geneve og prøve kræfter med Evian Master Golf Club, der hvert år lægger græs til kvindernes femte major, Evian Masters.
Greenfee: 600 kr. på hverdage og 670 kr. i weekenden.
Læs mere: evianroyalresort.com
