Søren Hansen: De inspirerer mig

Se hvem der inspirerer Søren Hansen (Foto: Getty Images)

Printer venlig versionSend til en ven

Søren Hansen henter inspiration fra alt lige fra Nick Faldo over Vladimir Klitschko til Ken Follett - fortæller han til blivinspireret.dk. 

Søren Hansen er for tiden langtidsskadet, men forhåbentlig varer det ikke længe før den tidligere danske Ryder Cup-spiller er tilbage i sit rette element på golfbanen.

Mens Hansen forsøger at få skaden til at hele, kan han passende bruge tiden på at hente inspiration til mere succes på banen. Og Søren Hansen har en del kilder på den front.

Det fortæller han i et interview med hjemmesiden blivinspireret.dk, der i en samtale med Søren Hansen kigger på den danske stjernes inspirationskilder.

- Jeg har altid været typen, der suger til mig fra mennesker jeg møder på min vej. Det kan være erhvervsfolk, nogle i sportens verden, kreative mennesker eller bare mennesker jeg møder med meninger. Jeg lytter åbent og ser på, hvad andre gør og sorterer i, hvad jeg kan bruge, siger Søren Hansen.

Hansen beretter om, hvordan basketstjernen Michael Jordan var et forbillede i de unge år, og at golfen først begyndte at fylde i de sene teenage-år. Her blev Søren Hansen nærmest besat af Nick Faldos bog “A Swing for Life”.

- Den blev som en bibel for mig, og jeg kan stadig huske hvert et stykke og billede i den. Den sidder klistret på min rygrad, fortæller Søren Hansen som også kigger til en række golftrænere og guruer som Butch Harmon og Dave Stockton - og såmænd også den ukrainske sværvægtsmester Vladimir Klitschko.

Men det er ikke blot fra sportens verden, at Hansen henter sin inspiration.

- Jeg holder meget af at læse og har tygget mig igennem et hav af bøger på mine mange rejser verden rundt. Det er mest skønlitteratur, hvor hjernen bare får lov at glide væk og lave sin egen film. Jeg er vild med krimier, men har et stort hjerte for Ken Folletts måde at skrive på, bl.a. Jordens søjler, fortæller Søren Hansen.

Du kan læse hele interviewet på blivinspireret.dk, som har spurgt en række danske personligheder om deres inspirationskilder.