Smørum-profil vil genvinde guldet
Af Martin Rahbech
Amanda Moltke-Leth glæder sig til at tage hul på en ny sæson i Elitedivisionen, selv om holdet er havnet i Vest-puljen
Kan det virkelig motivere en tidligere professionel spiller på europatouren at tage kampen op i Elitedivisionen, selv om der er kommet plads i livet til alle de ting, der blev fravalgt i den professionelle tid?
Svaret er ja, hvis man spørger Amanda Moltke-Leth.
- Jeg nyder stadig at gå en runde golf. Jeg nyder det faktisk mere nu, end jeg gjorde det sidste år på europatouren. Nu er glæden der igen, siger Amanda Moltke-Leth.
Hun er klar til endnu en tørn for svanerne fra Smørum. Også selvom hun er gledet lidt ned i hierarkiet, når pladserne skal fordeles.
- Hvis vi stiller i stærkeste opstilling, så er jeg nede som fjerdesingle. Det er nyt for mig. Men det er første gang, siden jeg var 19 år, og jeg er over handicap 0, og så bliver jeg jo overhalet af de unge piger på holdet. Det gør det heller ikke mere afslappet, for selv om pigerne forventer to point af mig, så kan jeg jo stå overfor en helt vildt god junior, og alt kan jo ske i hulspil. Så presset er egentlig lidt større, siger Amanda Moltke-Leth.
Hun bidrager dog gerne selv til presset, når snakken går på sæsonforventningerne til Smørum.
- Jeg er kun tilfreds, hvis vi bliver danske mestre. Vi skal spille rigtig godt, men vi har også et rigtig godt hold. Vi har de samme spillere som sidste sæson, og de unge piger er bare blevet bedre, så selvfølgelig går jeg efter at vi vinder, siger Amanda Moltke-Leth, der dog har en lille anke.
Smørum er nemlig havnet i vestpuljen, og det kan være en ekstra udfordring for den københavnske pige både i forhold til tiden og i forhold til kendskabet til banerne.
Sammen med resten af holdet var hun dog på en hyggelig tur til det jyske i weekenden, hvor der blev prøvespillet på alle tre baner; Breinholtgård, Sønderjylland og Vejle.
I den kommende weekend går turen tilbage til Jylland. Lørdag venter Breinholtgård og efter overnatning i Aabenraa venter Sønderjylland søndag.
Sæsonstarten i Elitedivisionen damer
Lørdag:
Breinholtgård – Smørum
Sønderjylland – Vejle
Asserbo – Hillerød
Furesø - Kokkedal
Søndag:
Breinholtgård – Vejle
Sønderjylland - Smørum
Kokkedal – Asserbo
Furesø - Hillerød
