Schmidt er sidste danske halmstrå

Anders Schmidt Hansen var rundt i par lørdag, men han måtte se sig passeret af en del konkurrenter
Anders Schmidt Hansen var rundt i par lørdag, men han måtte se sig passeret af en del konkurrenter

Printer venlig versionSend til en ven

De to tilbageværende danskere i Challenge Tour-turneringen i Strasbourg faldt begge tilbage i lørdagens 3. runde

Anders Schmidt Hansen (-4) var bedste bud på en dansk topplacering efter både torsdagens og fredagens runde af Allianz EurOpen Strasbourg på Challenge Touren, og det er han stadig efter 3. runde.

 

Efter en ordinær runde i par dumpede Schmidt nemlig ni pladser ned på en 32. plads, og derfra har han fem slag op til en top 10-placering. Det betyder, at han skal gå en fantomrunde i søndagens finalerunde for at komme i nærheden af de store præmiebeløb, som han har akut brug for.

 

Heller ikke Mads Vibe-Hastrup (+1) kunne holde placeringen under Moving Day. Viben gik en skuffende 75'er, der især blev skæmmet af en rædselsfuld triplebogey på hul 16. Dermed ligger han nu blot nr. 57.

 

Italieneren Lorenzo Gagli (-16) ligger alene i spidsen for turneringen, et enkelt slag foran spanieren Alvaro Velasco.


Ingen kommentarer til "Schmidt er sidste danske halmstrå"

Indsend kommentar

  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML-tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <i> <b> <u> <embed> <div> <param> <object> <table> <tr> <td> <hr> <p> <br> <sub> <sup> <strike> <img>
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
Sikkerhed
Dette spørgsmål tester hvorvidt du er et menneske og forhindrer automatisk indsendelse af spam.
Svar på spørgsmålet
Anden runde af de amerikanske collegefinaler, NCAA Championship, blev lidt af en nedtur for Sara Monberg og holdkammeraterne fra University of Tennessee
Monberg fik ellers en rigtig god start på sin runde og var 1-under-par efter 12 huller. Men så kom der fire bogeys og en dobbeltbogey på stribe, som endte med at ødelæ...

Efter ønske fra flere tourspillere er denne Odyssey putter udstyret med en aluminium slagflade

Odysseys nyeste putterserie er skabt efter input fra deres mange tourspillere, der ønskede en mere metallisk slagflade. Resultatet blev den nye serie kaldet Metal-X, der er udstyret med en aluminium slagflade med en bagbeklædning lavet af urethane. Slagfladen er også blevet udstyret med nogle ovale fordybninger, som griber fast i bolden. Det er med til at holde bolden nede på green og sikre, at den ruller i stedet for smutter efter træffet.
Et stærkt samarbejde

To af de største aktører i den danske golfverden – GolfBox og Dansk Golf Union – står bag Golf.dk. Visionen for samarbejdet er at skabe et mødested for alle danske golfspillere.

Travelmarket giver dig det samlede rejse overblik. Søg blandt tusindvis af tilbud fra rejsebranchens selskaber. Vi finder den billigste flybillet for dig.

 

 Find din rejse her

Værd at læse

Ambitionen er at være Danmarks førende golfportal. Vi følger de største stjerner og de kommende stjerneskud. Skriver om de gode rejsemål og det nye udstyr. Lærer dig reglerne og giver dig tips til dit spil.

Fra gammelt til nyt

Golf er en udstyrssport, og der er ikke noget mere lækkert end at få skiftet det gamle udstyr ud med noget nyt. I Golf.dk’s auktionshal kan du sælge dit gamle udstyr og måske også gøre et kup.