Prinsessen holder flyttedag

The Princess skal næste år spilles på PGA National (Foto PGA National)
The Princess skal næste år spilles på PGA National (Foto PGA National)

Printer venlig versionSend til en ven

Fra næste år bliver det lettere for danskerne at komme til en Challenge Tour turnering

Henrik Stensons challengetour turnering, The Princess, flytter bane næste år. Efter to år på Båstad skal turneringen fremover spilles på den nye og velanskrevne PGA National lige udenfor Malmø.

 

Dermed kan danske tilskuere glæde sig over, at de får kortere at køre, hvis de næste år vil overvære en Challenge Tour turnering.

 

The Princess blev i år vundet af danske Thorbjørn Olesen, der brugte sejren som et trinbræt til at sikre sig kortet til europatouren.


Ingen kommentarer til "Prinsessen holder flyttedag"

Indsend kommentar

  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML-tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <i> <b> <u> <embed> <div> <param> <object> <table> <tr> <td> <hr> <p> <br> <sub> <sup> <strike> <img>
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
Sikkerhed
Dette spørgsmål tester hvorvidt du er et menneske og forhindrer automatisk indsendelse af spam.
Svar på spørgsmålet
Efter ønske fra flere tourspillere er denne Odyssey putter udstyret med en aluminium slagflade
Odysseys nyeste putterserie er skabt efter input fra deres mange tourspillere, der ønskede en mere metallisk slagflade. Resultatet blev den nye serie kaldet Metal-X, der er udstyret med en...

Der er dømt stjernetræf på Royal Golf i weekenden, når KidsAid Fonden byder velkommen til det årlige velgørenhedsarrangement GolfAid, hvor overskuddet går til syge og svage børn i Danmark.

I weekenden mødes nogle af landets største TV-, musik- og sportsstjerner på Royal Golf Center i København. Det sker, når KidsAid Fonden byder velkommen til det årlige velgørenhedsarrangement GolfAid, hvor sportsstjerner og kendisser dyster om titlen som Danmarks uofficielle mester i golf.
Fra gammelt til nyt

Golf er en udstyrssport, og der er ikke noget mere lækkert end at få skiftet det gamle udstyr ud med noget nyt. I Golf.dk’s auktionshal kan du sælge dit gamle udstyr og måske også gøre et kup.

DGU regelprøven er en del af begynderforløbet for de klubber, der har valgt at deres begyndere skal tage regelprøven online.

Er du allerede golfspiller, men har brug for at få afprøvet din viden om golf regler og etikette, så tag prøven, blot for sjov.

Tag regelprøven

Værd at læse

Ambitionen er at være Danmarks førende golfportal. Vi følger de største stjerner og de kommende stjerneskud. Skriver om de gode rejsemål og det nye udstyr. Lærer dig reglerne og giver dig tips til dit spil.

Annoncer der betaler sig

Golf.dk er uden sammenligning det største golfsite i Danmark og din mulighed for at ramme en rigtig interessant målgruppe.

Læs mere her