Odense Golfklubs damer jublede over bronzemedaljerne i 2010

Landsholdsbobler er ny spiller i Odense, der har taget afsked med Malene Jørgensen
Et etableret spiller på Ladies European Tour ville uden tvivl pynte på ethvert hold i elitedivisionen.
I Odense Golfklub har man været heldige og dygtige til at have Malene Jørgensen i klubben i hele hendes karriere. Men efter sidste sæson valgte den fynske profil at skifte til naboerne fra Odense Eventyr.
- Ingen skal ind og erstatte Malene, og det er selvfølgelig et tab. Men vi har andre stærke personligheder på holdet, og vi har en bred dametrup. Andre vil træde i karakter, så derfor fastholder vi vores klare målsætning om at komme med i medaljespillet, siger cheftræner Morten Buus Beck.
- Der er to af pigerne i truppen, som er gravide, og de kan ikke spille alle kampe. Men vi har potentielt syv spillere til førsteholdet, og det er efter danske standarder en fornuftig bred trup. Og jeg synes, niveauet er så godt i truppen, at vi kan fastholde målsætningen, siger Morten Buus Beck
Der er blevet budt velkommen til en meget spændende spiller i 17-årige Helene Hviid Jørgensen. Hun har en fortid i Sønderjyllands Golfklub og var i 2010 med i DGUs ungtrup.
Tidligere har Mette Buus Beck taget turen samme vej fra Eagles til Odense, og hun glæder sig over den sønderjyske tilgang.
- Helene er et stort talent, og jeg er glad for, at hun havde lyst til at prøve noget nyt i Odense. Hun vil indgå helt perfekt på holdet. Vi er meget homogent hold, som har det sindssygt hyggeligt sammen både på og udenfor banen, siger Mette Buus.
I løbet af sommeren vil holdet også få gensyn med Iben Thurø, der har været på college i USA.
Odense starter deres sæson med to udekampe. Det er lørdag mod Breinholtgård og søndag mod Sønderjyske Eagles.
Ingen kommentarer til "Nye tider i Odense "
Indsend kommentar