Mickelson kæmpefavorit til Masters
Af Søren Barnak
Phil Mickelson fik den perfekte optakt til næste uges Masters. Kort efter sejren i Shell Houston Open var Mickelson allerede igang med forberedelserne til næste uges titelforsvar
Phil Micklelson vandt søndag eftermiddag Shell Houston Open efter en fantastisk weekend, hvor samtlige konkurrenter blev sat til vægs.
Mickelson skød 63-65 i weekenden på Redstone, som arrangørerne til anledningen havde forsøgt at sætte op, så den mindede om det spillerne møder på Augusta fra på torsdag.
Mickelsons vinderscore på 20-under-par var tre slag bedre end Chris Kirk og Scott Verplank, der delte andenpladsen.
Steve Stricker og Aaron Baddeley delte fjerdepladsen i -13.
Under søndagens runde mistede Mickelson koncentrationen et par gange og var tæt på at sætte føringen over styr. Derfor skal der også fortsat arbejdes hårdt med den mentale del af spillet. Det erkender Mickelson her mindre end en uge før årets første major.
- Jeg forsøger hele tiden at få mere og mere styr på spillet. Og det gælder ikke kun de lange slag og de små chip. Det handler også om, at jeg skal kunne holde fokus hele vejen rundt. Der var to situationer i dag, hvor jeg mistede fokus, og den går ikke i næste uge. Augusta er en bane, hvor man bliver straffet hårdt for ethvert lille koncentrationssvigt.
Med sejren i Shell Houston Open gjorde Phil Mickelson sig til en selvskreven kandidat til titlen i næste uges Masters.
Det var Mickelsons første sejr siden sidste års Masters og den 39. sejr i karrieren. Som ekstra bonus rykker Mickelson forbi Tiger på verdensranglisten og ligger nu på en 3. plads.
Padraig Harrington sluttede som bedste europæer på en delt 8. plads (-11), mens Lee Westwood måtte nøjes med en skuffende 30. plads i -6.








Ingen kommentarer til "Mickelson kæmpefavorit til Masters"
Indsend kommentar