Med en golfguru i lommen
Af Claes Meldal
Ugens Gadget: Med denne golf-app til iPhone kan du få skarp assistance til dit korte spil fra en engelsk trænerkapacitet
Det er ikke ret mange danske golfspillere, der får fornøjelsen af at blive undervist af en engelsk landstræner. Men hvis du har en iPhone, kan du tage den engelske trænerkapacitet Gary Smith med i lommen.
Gary Smith har været teknisk træner for det engelske golflandshold i 14 år, og han har tidligere spillet golf på absolut topplan, blandt andet tre gange i British Open.
Smith har masser af guldkorn klar til golfspillere, der vil forbedre deres korte spil, og nu kan du også få glæde af hans gode råd. Du skal blot downloade hans app til din iPhone og tage ham med ud på træningsbanen, og så kan du begynde træningen på baggrund af Smiths ekspertråd.
App'en kan downloades i App Store og er gratis i basisudgaven, hvor du får videotips om bunkerslag. Hvis du vil have flere tips, har du mulighed for at tilkøbe flere videoer med den engelske toptræner.
Søg på "Gary Smith" i App Store på din iPhone for at downloade app'en.
6 kommentarer til "Med en golfguru i lommen"
Gary Smith
Gratis?? jeg kan kun finde den til 48 kr.
Golf Monthly with Gary Smith
Hej Jesper,
du skal have fat i den app, der hedder "Golf Monthly with Gary Smith". Der er både en gratis udgave og en til 69 kr. Jeg håber, det hjælper.
App
Hejsa.
Jeg er træt af at downloade nytteløse apps.
Hvis i overbevises af ovenstående, må i da gerne komme med en tilbagemelding.
Apps
Det lyder jo meget fint, men hvordan kan det være, at golf.dk ikke har lavet en App til android baserede styresystemer? Jeg synes det er ærgerligt at der ikke udvikles i denne retning.
Er det bare mig der er af denne opfattelse eller er der flere, der finder dette frustrerende?
Android app
Næ, jeg er helt enig. Savner rigtig meget at kunne komme på golfbox. Har prøvet via internettet og nogen gange fungerer det. Dog svært at logge på fra Golf.dk, da log-in knappen ikke vises. Kan heller ikke slette en booket tid. Rigtig øv! Hvorfor i øvrigt kun til Iphone, er der ikke flere der bruger Android?
@Gitti og Anders:ingen grund
@Gitti og Anders:ingen grund til at være misundelig på golf.dk / golfbox til iPhone, da det er utroligt ringe. Ingen mulighed for at bestille lektioner, som man jo kan på ikke-mobiludgaven af golf.dk/golfbox - og heller ikke mulighed for at booke sig ind på bolde der allerede er booket.
Det er åbenbart ikke en prioritet at supportere Mobile enheder hos golf.dk / golfbox