Lasse Jensen tabte 16.000 euro
Af Thomas Vennekilde
Danskerne mødtes på 21.pladsen efter andendagen på challengetouren
Lasse Jensen deler 21.pladsen med Anders Schmidt Hansen, der med en runde på 68 slag avancerede fem pladser - eller ca. 200 euro.
Jensen og Hansen måtte efter dagens runde vinke farvel til feltets tredje dansker, Rasmus Hjelm Nielsen. Runderne på 70 og 71 slag over de første to dage var lige præcis ét slag for meget til at klare cutgrænsen.








5 kommentarer til "Lasse Jensen tabte 16.000 euro"
Uklar overskrift...
Hvordan kan Lasse J tabe noget, når turneringen ikke er slut endnu?? Kan han så i følge Golf.dk også vinde dem tilbage, når nan avancerer igen? Og må han få de "præmie"-penge med hjem?
Urimelig dårlig artikel !
Magen til dårlig artikel skal man da lede længe efter !!! Pinligt !!!
ja
Hvad er det for noget fis at skrive, når der er folk i Afrika, som sulter !?!?
Ja, hvis man vil læse bedre
Ja, hvis man vil læse bedre artikler om challenge touren kan man læse det hos viasat golf der skriver længre og bedre.
Dygtige
I er godt nok dygtige til at læse teksten bogstaveligt, det skal I have ros for. Hvor meget et fald i placeringerne svarer til i euro er da ikke andet end lidt bonusinfo. En lidt kæk overskrift måske, men den fik da ihvertfald mig til at læse om challengetouren - hvad jeg normalt ikke gør. Så find et par eurosedler og tør øjnene.
Indsend kommentar