Lübker lukker ned
Af Kai Hartmeyer
Efterårsgolf: Hvis man skal nå at spille på Lübker i år, så er sidste frist søndag den 13. november
Danmarks favoritbane nr. 1, Lübker har besluttet at lukke banen efter 13. november og frem til en gang i foråret. Vejret kan dog ændre lidt på selve datoen, men sikkert er det, at banen får lov til at holde pause i vinterperioden.
Dermed følger Lübker sit koncept, der siger, at når banen er åben, er kvaliteten helt i top. Når den er lukket, så er den lukket. Ikke noget med alternative vintergreens eller anden form for vintergolf.
I vores lille efterårsserie om danske golfbaner, besøgte Golf.dk banen fredag 14. oktober.
Modtagelsen: Vi havde bestilt tidlig starttid, men på grund af rimfrost var banen lukket til kl. 11. Vi fik en venlig betjening i sekretariatet, hvor også flere andre ventede på at komme ud. Ventetiden brugte vi i Braseriet, hvor der var varm kaffe og golf fra Europatouren på TV. Da banen åbnede, var der lavet alternative starttider til alle. Kun sløjferne Sand og Sky var åben. (Hovedbanen) Det fungerede perfekt.
Prikling af banen: Vi kikkede lidt ængsteligt på et skilt ved front desk, hvor der stod: ”I dag, prikling af banen”
Nu var det ikke greens denne gang, men fairways.
Men er det nu så nødvendigt med al den prikling af vore golfbaner, spørger mange. Chefgreenkeeper Derek Grendowiz på Lübker Golf, har lagt sit svar ud på hjemmesiden www.lubker.com og det er faktisk ret så interessant læsning.
Her blot et lille citat:
- Hvad nu hvis du ikke gik til tandlægen, lægen, frisøren optiker og så videre. Det ville sikkert medføre dårligt helbred og reducere din levetid. Det samme gælder græsset, som er en levende organisme, ligesom os.
Træningsfaciliteter: Alt hvad der skal være og tæt på klubhuset.
Mad og drikke: Braserie Lübker i klubhuset er et moderne og afslappet samlingspunkt efter en runde golf, hvor der kan købes alt fra hjemmelavet sandwich til en 3 retter-menu.
Banens stand: Samme flotte standard, som ved indvielsen i 2008. Og utroligt, at greens fortsat var så gode, midt i oktober. Det var en fornøjelse.
- OK, fairway var så ikke bare priklet, men også dresset, så de var lidt drilske og bløde. Men vi ved så også, at når banen åbner igen til foråret, vil fairways hurtigt være optimale.
Dagens bedste oplevelse: Helt klart greens.
Dagens skuffelse: At jeg på et tidspunkt blev sur på banen. Og det skal man ikke, specielt ikke på Lübker. Det bliver det hele bare endnu værre af. Heldigvis varede ”raserianfaldet” kun et par huller, og så gik det meget bedre. Her skal man virkelig acceptere, at et øjebliks uopmærksomhed koster dyrt.
Bedste hul: Åbningshullet på Sand, par 5, er et bud. Her får man virkelig en forsmag på, hvad der venter. Et godt råd: Brug de ekstra slag, du har fået tildelt på scorekortet. Der er stort set ingen huller, hvor du lige kan ”snige dig udenom.” Det er vigtig du vælger at spille fra det tee sæt , der passer til, hvor langt du slår. Ellers kan du hurtigt miste rytmen, bolde og humøret.
Særlige efterårsforanstaltninger: Nej. Som sagt, banen vinter-lukker her midt i november.
Det vidste du ikke: At det ideelle tidspunkt for prikling af greens er, når græsset gror bedst, nemlig sidst på foråret og midt på sommeren, når golfsæsonen er på sit højeste. Men læs mere om strategien for baneplejen på Lübker, på hjemmesiden. Det er ret interessant og her får man så også forklaringen på den høje standard, og dermed formentlig også, hvorfor Lübkeraf læserne på Golf.dk blev kåret som Danmarks favoritbane nr. 1.
6 kommentarer til "Lübker lukker ned"
Lübker
Hej Kai Hartmeyer
Tak for en god artikel - kunne du være rar og komme med det nøjagtige link til Derek Grendowiz artikel - den er ikke sådan og finde på lubker.com.
På forhånd tak Thorkild
link
http://www.lubker.com/Prikling-af-banen-1007.aspx
prikling af banen
alle grrenkeepere ved det, og gør det, men stadig er der mange medlemmer som bliver sure over når vi prikker. men måske det hjælper hvis "danmarks nr 1 bane" også skriver om det. bla bla bla
Eller at klubbernes
Eller at klubbernes greenkeepere bliver bedre til at kommunikere - nogle af dem, er i hvert fald ikke gode til det.
Der skal ikke så meget til
Det er jo ikke fordi der skal så meget til, for at medlemmerne kan føle sig orienteret. Se fx vedhæftede fra vores greenkeeper lagt på klubbens hjemmeside.
http://hornbaekgolf.dk/index.php?option=com_content&view=article&id=368:...
Da det er klubbens fagekspertise der taler, accepterer de fleste det. Naturligvis også hjulpet på vej af, at vi de sidste to har haft super greens allerede tidligt i april, mens andre klubber var lagt ned af den sneskimmel som spillerne havde trukket rundt på hele banen i vinterens løb.
JP
hornbæk
man skulle næsten tro Hornbæk's medlemmer fik nedsat kontingent når de lavede skamrosning af deres anlæg på nettets mange golf sider :-) I enhver tråd kan der blive flettet en skamrosning ind og det har faktisk stået på siden den meget troværdige undersøgelse 'Danmarks bedste baner' men hey de har jo også danmarks 9. bedste anlæg ;-)