Kjeldsens selvtillid vokser

Søren Kjeldsen har været i modvind flere gange i sæsonens løb, men selvtilliden har det fint nok. Foto: Getty Images

Printer venlig versionSend til en ven

Søren Kjeldsen fik positiv oplevelse ved Pro/Am før ugens Iskandar Johor Open

Europatouren er i denne uge klar med en menu, som byder på både malaysisk og sydafrikansk.

Mens Thomas Nørret og Andreas Hartø har taget den sydafrikanske variant i Alfred Dunhill Championship, så står menuen på malaysisk golf i Iskandar Johor Open for Jeppe Huldahl, Søren Kjeldsen og Søren Hansen.

Jeppe Huldahl var den eneste af de tre danskere, der kom igennem til finalerunden i Singapore i sidste uges turnering. Her kravlede han efter en 66. plads frem til 154. pladsen på Race to Dubai.

Men der skal stadig flere penge på kontoen, hvis Huldahl skal sikre sit tourkort uden eksamen på tourskolen.

Søren Hansen missede cuttet med et enkelt slag i Singapore, mens Søren Kjeldsen havde en hård uge og røg ud med en 178. plads. Den erfarne nordjyde er dog positiv inden denne uges udfordringer.

- Jeg spillede Pro/Am i morges og havde et første glimt af Horizon Hills, hvor vi spiller denne uge. Smuk golfbane, men den er seriøs våd. Det har regnet meget, siden jeg kom, og fairways er virkelig hårdt ramt. Greens er faste og perfekte, så jeg krydser fingre for et par dage uden regn. Jeg spillede virkeligt solidt i morges, og jeg ser virkelig frem til at spille i denne uge. Det virker til at min selvtillid vokser lige så stille hver uge, skrev Søren Kjeldsen tirsdag i sin blog på sorenkjeldsen.com