Instruktion: Tigers vilde bunkerslag

Bliv en master fra sandet - ligesom Tiger Woods, som her er i aktion på Augusta under årets Masters (Foto: Getty Images)
Bliv en master fra sandet - ligesom Tiger Woods, som her er i aktion på Augusta under årets Masters (Foto: Getty Images)

Printer venlig versionSend til en ven

Ugens Tip: Har du problemer fra fairway-bunkeren? Så se med her, når Anders Dahl Christiansen - og Tiger Woods - giver dig tips og inspiration til at komme ud af sandfælderne. 

Den tidligere landstræner Anders Dahl Christiansen giver dig her et tip til at komme godt ud af de fleste fladere fairwaybunkers. Lær hvordan du kan tage bolden rent og undgå at ramme sandet først. Se instruktionstippet fra DVD’en ”Det Succesfulde Sving” her:

Da Tiger var på toppen i år 2000 og alle hans statistikker var i top, havde han en selvtillid, der sjældent er set mage til i golf. Han tog nogle chancer og slog nogle utrolige slag. For at kunne slå sådanne slag, er det vigtigt at have teknikken i orden. I videoen her kan du se et af de mest fantastiske fairwaybunker-slag, der nogensinde er slået i golfsportens historie.

Tiger stod med 200 meter til pinden på det sidste hul af ”The 2000 Bell Canadian Open”, hen over vand og valgte et 6-jern til sit berømte fairwaybunkerslag. Snyd ikke dig selv for at se de fire slag i kavalkaden, som inkluderer det omtalte bunkerslag, hvor Tiger helt sikkert tager bolden rent, som Anders Dahl Christiansen også anbefaler dig at gøre ovenfor. Se Tiger’s vilde bunkerslag her:
 


1 kommentar "Instruktion: Tigers vilde bunkerslag"

Den slår Garcia

Kan huske at Sergio Garcia for år tilbage, på en af de sidste huller om søndagen på jagt efter sejren i en af de store turneringer, slår en 3-kølle fra fairwaybunker ind til et 3-5 meter put. Også over træer og vand foran green. Kan ikke lige huske hvilken turnering?

Indsend kommentar

  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML-tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <i> <b> <u> <embed> <div> <param> <object> <table> <tr> <td> <hr> <p> <br> <sub> <sup> <strike> <img>
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
Sikkerhed
Dette spørgsmål tester hvorvidt du er et menneske og forhindrer automatisk indsendelse af spam.
Svar på spørgsmålet
Der er dømt stjernetræf på Royal Golf i weekenden, når KidsAid Fonden byder velkommen til det årlige velgørenhedsarrangement GolfAid, hvor overskuddet går til syge og svage børn i Danmark.
I weekenden mødes nogle af landets største TV-, musik- og sportsstjerner på Royal Golf Center i København. Det sker, når KidsAid Fonden byder velkommen til det...

Tourspillernes Hemmeligheder: Rasmus Hjelm har et oplagt bud på en golfregel, som det kun kan gå for langsomt med at afskaffe. Læs her, hvilke ændringer tourspillerne helst så i golfspillet

Velkommen til Tourspillernes Hemmeligheder, hvor Golf.dk går tæt på nuværende og tidligere tourspilleres bedste, sjoveste og skøreste øjeblikke. Læs tourspillernes historier hver onsdag. Hvilke ændringer ville du helst se i golfspillet? Rasmus Hjelm: Puha, når man endelig får chancen for at nævne et par ting, så glemmer man dem med det samme.

DGU regelprøven er en del af begynderforløbet for de klubber, der har valgt at deres begyndere skal tage regelprøven online.

Er du allerede golfspiller, men har brug for at få afprøvet din viden om golf regler og etikette, så tag prøven, blot for sjov.

Tag regelprøven

Golfnyheder på din hjemmeside

Nu kan du få nyhederne fra Golf.dk på din egen hjemmeside. Hvis du har en hjemmeside og er vild med golf, så har Golf.dk et godt tilbud til dig.

Læs mere her

Annoncer der betaler sig

Golf.dk er uden sammenligning det største golfsite i Danmark og din mulighed for at ramme en rigtig interessant målgruppe.

Læs mere her

Travelmarket giver dig det samlede rejse overblik. Søg blandt tusindvis af tilbud fra rejsebranchens selskaber. Vi finder den billigste flybillet for dig.

 

 Find din rejse her