Instruktion: Slå længere!
Af Claes Meldal
Ugens Tip: Slår du ikke helt så langt som dine spillemakkere? Måske udnytter du ikke dit potentiale fuldt ud
De fleste almindelige golfspillere skruer bolden for meget mod højre og/eller slår for kort i forhold til deres potentiale. Men nu er hjælpen på vej.
Sideløbende med sit udbytterige arbejde som herrelandstræner hjalp Anders Dahl Christiansen en anden kunde, der via øvelsen i dette tip begyndte at slå 20 meter længere med sin driver. Øvelsen stammer fra bestseller-dvd'en "Det succesfulde sving".
Øvelsen bliver også brugt flittigt af trænerne hos en af verdens bedste trænere, Jim McLean, på Doral Resort & Spa i Miami, hvor Anders Dahl Christiansen i flere omgange har arbejdet i den danske vintersæson. Under et af hans mange ophold hos Jim McLean underviste han McLeans samlede trænerstab på 28 trænere i de pædagogiske principper bag denne øvelse. Nu er turen kommet til Golf.dk's brugere.
Kunne du tænke dig mere saft og kraft i dit golfsving? Så se videoen herunder. Udfør øvelsen mange gange under træningen og se, om du kan overføre fornemmelserne fra øvelsen til dit sving, når du slår til bolden. Så kan du måske også slå 20 meter længere, når den nye sæson står for døren.
God fornøjelse med træningen!

3 kommentarer til "Instruktion: Slå længere!"
Vis dog slaget
Lad os nu se ham slå til den bold.
slå længere
Det er en kanon øvelse, inen tvivl om at bolden vil flyve længere med dette håndledssvirp i enden af svinget.
Fedt tip!
Fedt tip!
Skal helt sikkert trænes. Synes egentligt, at det er helt befriende med en træner, der ikke behøver at "blære" sig med at slå slaget - det lykkes jo alligevel ikke hver gang for selv de bedste (o:
Tak til Golf.dk for at levere disse tips til os brugere!