Ingen kunne fange Thorbjørn Olesen

Thorbjørn Olesen går ind i weekendens finale som førende spiller i Abu Dhabi. Foto: Getty Images

Printer venlig versionSend til en ven

Gareth Maybin gør Thorbjørn Olesen selskab i lørdagens førerbold i Abu Dhabi HSBC Championship

Thorbjørn Olesen har spillet sig ind i favoritfeltet i den stjernebesatte Abu Dhabi HSBC Championship.

Han leverede fra morgenstunden en glimrende præstation, da han med tre birdies på de første fire huller satte kursen mod en runde i 67 slag (-5), hvor syv birdies blev blandet med to bogeys.

Thorbjørn Olesens total i -7 kunne ingen matche på de første 36 huller, og han er derfor alene i front, når lørdagens runde bliver sat i gang. 

- Jeg kan virkelig godt lide denne bane. Den er meget hård, og alt ved den er godt. Du bliver nødt til at spille lige, du bliver nødt til at være en god putter, du er nødt til at være god allround i dit golfspil, så jeg synes, det er en rigtig god test, sagde en tilfreds Thorbjørn Olesen efter sin runde. 

Ni spillere er indenfor to slags afstand af Thorbjørn Olesen, så der er masser af spænding i vente i weekenden.

Gareth Maybin og Matteo Manassero er på andenpladsen i -6 og på den delte fjerdeplads ligger blandt andre Tiger Woods og Rory McIlroy på lur i -5.

Anders Hansen holder sig også godt til i den gode ende. Han kom fredag rundt i 70 slag (-2) og er på 16. pladsen i -3. 

Thomas Bjørn brugte fredag 71 slag (-1) og med en samlet score i par er han på 40. pladsen.

Søren Hansen er også klar til finalen. Med to bogeys og en birdie kom han rundt i 73 slag (+1), og han ligger på 48. pladsen i +1.

Dermed blev Søren Kjeldsen eneste dansker, der missede cuttet. Han forbedrede sin score med et par slag i forhold til torsdag, men han endte på 123. pladsen med en total i +10.


1 kommentar "Ingen kunne fange Thorbjørn Olesen "

Trebold

Manassero kommer ligeledes med i førerbolden.

Tredjesidste tre-bold: McIlroy, Tiger og Karlsson.

Indsend kommentar

  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML-tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <i> <b> <u> <embed> <div> <param> <object> <table> <tr> <td> <hr> <p> <br> <sub> <sup> <strike> <img>
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
Sikkerhed
Dette spørgsmål tester hvorvidt du er et menneske og forhindrer automatisk indsendelse af spam.
Svar på spørgsmålet
Anders Hansen kom sikkert videre til anden runde af World Golf Championships-Accenture Match Play med en 5 & 3 sejr over koreaneren Kim Kyung-tae
Hansen kom foran allerede på første hul, og derefter blev koreaneren aldrig lukket ind i varmen. Med tre hurtige birdies på 11., 13., og 15. hul sikrede Anders Hansen sig...

Thomas Bjørn måtte skuffende se sig slået i omspil af italieneren Francesco Molinari i første runde af World Golf Championships-Accenture Match Play

Det lignede længe en Thomas Bjørn, der ville spille sig videre til anden runde af Accenture Match Play, men til sidst kom danskeren i problemer og måtte se en tidlig exit i øjnene.   Bjørn, der i dagene op til turneringen havde døjet med rygproblemer og en overgang var tæt på et afbud, fik ellers en god start og var en overgang 2 up. Men så kom italieneren godt igen og fik lukket hullet.
Golfnyheder på din hjemmeside

Nu kan du få nyhederne fra Golf.dk på din egen hjemmeside. Hvis du har en hjemmeside og er vild med golf, så har Golf.dk et godt tilbud til dig.

Læs mere her

Travelmarket giver dig det samlede rejse overblik. Søg blandt tusindvis af tilbud fra rejsebranchens selskaber. Vi finder den billigste flybillet for dig.

 

 Find din rejse her

Værd at læse

Ambitionen er at være Danmarks førende golfportal. Vi følger de største stjerner og de kommende stjerneskud. Skriver om de gode rejsemål og det nye udstyr. Lærer dig reglerne og giver dig tips til dit spil.

Et stærkt samarbejde

To af de største aktører i den danske golfverden – GolfBox og Dansk Golf Union – står bag Golf.dk. Visionen for samarbejdet er at skabe et mødested for alle danske golfspillere.