Hvad blev der af dem (3)

Jeppe Huldahl har ligesom flere andre DM-vindere også vundet på Europatouren. (Foto: Getty Images)
Jeppe Huldahl har ligesom flere andre DM-vindere også vundet på Europatouren. (Foto: Getty Images)

Printer venlig versionSend til en ven

Kapitel 2: Listen over tidligere vindere af DGU’s mest prestigefyldte mesterskab – DM Slagspil – læser som en Blå Bog over dansk golf. Her er tredje og foreløbig sidste kapitel fra 2002-2009.

2002 – Morten Vildhøj: Medicinstuderende der overraskende vandt DM slagspil. Meddelte allerede på det tidspunkt, at han ikke havde planer om at gøre golfen til sin levevej.
 
2003 – Jeppe Huldahl: Historien om Huldahl kender de fleste. Efter et par elevatorture mellem de forskellige tours har Holstebro-drengen nu fundet fodfæste på Europatouren, hvor han sidste år blev en sensationel vinder af Celtic Manor Wales Open og siden modtog den Gyldne Golfbold. 

2004 – Kasper Linnet Jørgensen: Kasper Linnet Jørgensen har gennem flere år været etableret på Challengetouren, men gennembruddet lader vente på sig.  

2005 – Brian Akstrup: Akstrup har ikke helt fået det samme udbytte af talentet som klubkammeraten fra Holstebro Jeppe Huldahl men sluttede dog foran ham ved DM på hjemmebanen i Holstebro. Akstrup er i dag i lære som træner, men optræder også på Ecco Touren, hvor han stadig lyner i ny og næ.
 
2006 – Mark Flindt Haastrup: Supertalentet slog sig igennem på Tourskolen sidste år og er nu ved at finde fodfæste på Europatouren. 

2007 – Rasmus Hjelm Nielsen: Den tidligere landssholdsspiller spiller i dag på Eccotouren, hvor han i øjeblikket ligger til at indløse et adgangskort til Challengetouren. 

2008 – Jesper Lerchedahl: Blev professionel umiddelbart inden sæsonen 2009 og spiller nu på Ecco Touren. 

2009 – Andreas Hartø: Fik sit store gennembrud sidste år, da han vandt Wales Open. Siden vandt han DM i slagspil på hjemmebanen i Furesø og er i dag en af profilerne på herrelandsholdet.  Forsvarer sin titel i Hjørring.
 
2010 -  Følg med her og få svaret 
 

Ingen kommentarer til "Hvad blev der af dem (3)"

Indsend kommentar

  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML-tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <i> <embed> <object>
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
Sikkerhed
Dette spørgsmål tester hvorvidt du er et menneske og forhindrer automatisk indsendelse af spam.
Svar på spørgsmålet
Tre ugers pause er overstået, og Martin Kaymer begynder sidste fase frem mod Ryder Cup. Foto: Getty Images
Fisher, Molinari og Kaymer kan fortsætte Ryder Cup spillernes stime på Europa Touren
Seks spillere på Europas hold til den kommende Ryder Cup er debutanter i den sammenhæng. Tre af disse er på startlisten til ugens KLM Open på Europa Touren. Ross Fisher,...
En ung Tiger smiler til fotografen efter at have vundet Motorola Western Open i juli 1997. Med sejren overtog Tiger igen førstepladsen på verdensranglisten (Foto: Getty Images)

Tronen vakler under Tiger, men er nogen af konkurrenterne i stand til at få den til at vælte. Kun 12 spillere har så længe verdensranglisten har eksisteret kunnet kalde sig verdens bedste golfspiller, og spørgsmålet er hvornår nr. 13 gør krav på tronen?

For ottende uge i træk lykkedes det ikke for de nærmeste rivaler, Phil Mickelson og Steve Stricker at fravriste Tiger Woods førstepladsen på verdensranglisten.   Dermed kan Tiger for 274 uge i træk indtage førstepladsen på den rangliste, som efter et indviklet og sindrigt matematisk system udregnet på baggrund af spillernes resultater, til enhver tid viser, hvem der er verdens bedste mandlige golfspiller.  
Værd at læse

Ambitionen er at være Danmarks førende golfportal. Vi følger de største stjerner og de kommende stjerneskud. Skriver om de gode rejsemål og det nye udstyr. Lærer dig reglerne og giver dig tips til dit spil.

Et stærkt samarbejde

To af de største aktører i den danske golfverden – GolfBox og Dansk Golf Union – står bag Golf.dk. Visionen for samarbejdet er at skabe et mødested for alle danske golfspillere.

Fra gammelt til nyt

Golf er en udstyrssport, og der er ikke noget mere lækkert end at få skiftet det gamle udstyr ud med noget nyt. I Golf.dk’s auktionshal kan du sælge dit gamle udstyr og måske også gøre et kup.

Travelmarket giver dig det samlede rejse overblik. Søg blandt tusindvis af tilbud fra rejsebranchens selskaber. Vi finder den billigste flybillet for dig.
 
 Find din rejse her