Huldahl holder fanen alene
Af Martin Rahbech
Mark Haastrup faldt langt tilbage og er ligesom Hansen, Hansen, Kjeldsen og Bjørn ude i KLM Open
Jeppe Huldahl var den eneste af de seks startede danskere, som præsterede at være blandt de 77 spillere, der klarede cuttet i KLM Open i Holland. Jeppe Huldahl gik sin anden runde i 71 (+1) og med en samlet score i 139 (-1), så går han ind i finalerunderne fra en 49. plads.
Men Aaskov-spilleren bliver altså alene om at tale dansk i finalen.
De øvrige fem røg ud, og det var særligt en bitter oplevelse for Mark Haastrup, der var bedste dansker efter første runde, hvor han lå på 11. pladsen. Men en total offday med to dobbeltbogeys, fire bogeys og kun en enkel birdie, så sluttede han helt nede på 104. pladsen.
Det var i øvrigt en placering, han delte med blandt andre Thomas Bjørn, der også havde en total på 143 slag; Tre slag fra cuttet.
Søren Kjeldsen var lige på nippet til at få en tiltrængt succesoplevelse og en finaleplads, men en bogey på sidste hul betød, at han manglede ét slag for at klare cuttet.
Det samme gjorde Anders Hansen, mens Søren Hansen trods en lovende start med to birdies på de første fem huller ødelagde sine finalechancer med tre bogeys og en dobbeltbogey i løbet af sine sidste huller.
I front har Martin Kaymer sat kursen mod toppen. Inden finalen ligger han på sjettepladsen i seks under par med kun to slag op til førstepladsen. Den deles af Shiv Kapur og Nicolas Colsaerts.








Ingen kommentarer til "Huldahl holder fanen alene"
Indsend kommentar