Her er Danmarks fremtid

Fik vi et glimt af Thorbjørn Olesens fremtidige niveau i weekenden? (foto: Getty Images)
Fik vi et glimt af Thorbjørn Olesens fremtidige niveau i weekenden? (foto: Getty Images)

Printer venlig versionSend til en ven

Power Rankings: Thorbjørn Olesen brød solidt gennem lydmuren i weekenden. Men gjorde han nok til at fravriste Anders Hansen 1. pladsen i denne uges Power Rankings?

Her får du ugens Power Rankings på golf.dk, hvor vi tager pulsen på de hotteste danske golfspillere lige nu. Som sædvanlig vælger golf.dk de fem skarpeste på et 100 procent subjektivt grundlag. Smid en kommentar, hvis din danske favoritspiller spiller drømmegolf og simpelthen skal med på listen næste gang.

1. Thorbjørn Olesen
Sidste uge: Bobler
Seneste resultat: Nr. 2 i BMW Italian Open (European Tour)
Der findes ikke mange unge tourspillere, der er lige så spændende at følge som Thorbjørn Olesen fra Værløse. Olesen fyrede en fantastisk 62’er af i finalen i Italien og var blot et enkelt slag fra et omspil om sejren. Ærgerligt, at en European Tour-turnering ikke spilles over fem runder.

2. Anders Hansen
Sidste uge: 1
Seneste resultat: Nr. 2 i Saab Wales Open (European Tour)
Efter en række fremragende resultater har Anders Hansen besluttet at drosle lidt ned for rejse- og turneringsaktiviteterne. Det betyder afbud til US Open, hvor han ellers var sikker deltager pga. sin fine placering på verdensranglisten. Sporene fra sidste års skadeshelvede skræmmer, og ingen kan fortænke Hansen i at prioritere helbredet højest.

3. Mads Vibe-Hastrup
Sidste uge: Ny
Seneste resultat: Nr. 6 i ALLIANZ Open (Challenge Tour)
Den tidligere European Tour-vinder fandt lidt af det gode spil frem i weekenden, hvor han holdt godt sammen på spillet i Bretagne og sikrede sig en solid 6. plads og 5.400 vigtige euro til Challenge Tour-ranglisten. Vibe ligger nu nr. 31 på listen med små 6.000 euro op til den forjættede 20. plads.

4. Malene Jørgensen
Sidste uge: 2
Seneste resultat: Nr. 27 i Deloitte Dutch Ladies Open (Ladies European Tour)
Malene Jørgensen var ikke i aktion i weekenden, men hun kan såmænd også have godt af et lille pusterum. Den stabile fynbo har klaret 9 cuts i streg på Ladies European Tour, hvilket placerer hende på en flot 21. plads på pengelisten med en indtjening på godt 30.000 euro.

5. Lasse Jensen
Sidste uge: 3
Seneste resultat: Nr. 15 i ALLIANZ Open (Challenge Tour)
Lasse Jensen holdt sig i sporet med en god turnering i Bretagne, hvor han sluttede på en 15. plads og skrabede flere præmiepenge sammen til Challenge Tour-ranglisten. Specielt Jensens 3. runde vidner om stabilitet: 16 par og 2 birdies. Nu mangler vi bare en topplacering

Boblere
Søren Kjeldsen (nr. 39 i BMW Italian Open (European Tour))


Ingen kommentarer til "Her er Danmarks fremtid"

Indsend kommentar

  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML-tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <i> <b> <u> <embed> <div> <param> <object> <table> <tr> <td> <hr> <p> <br> <sub> <sup> <strike> <img>
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
Sikkerhed
Dette spørgsmål tester hvorvidt du er et menneske og forhindrer automatisk indsendelse af spam.
Svar på spørgsmålet
Der er dømt stjernetræf på Royal Golf i weekenden, når KidsAid Fonden byder velkommen til det årlige velgørenhedsarrangement GolfAid, hvor overskuddet går til syge og svage børn i Danmark.
I weekenden mødes nogle af landets største TV-, musik- og sportsstjerner på Royal Golf Center i København. Det sker, når KidsAid Fonden byder velkommen til det...

Tourspillernes Hemmeligheder: Rasmus Hjelm har et oplagt bud på en golfregel, som det kun kan gå for langsomt med at afskaffe. Læs her, hvilke regler tourspillerne helst vil have fingre i

Velkommen til Tourspillernes Hemmeligheder, hvor Golf.dk går tæt på nuværende og tidligere tourspilleres bedste, sjoveste og skøreste øjeblikke. Læs tourspillernes historier hver onsdag. Hvilke ændringer ville du helst se i golfspillet? Rasmus Hjelm: Puha, når man endelig får chancen for at nævne et par ting, så glemmer man dem med det samme.

Travelmarket giver dig det samlede rejse overblik. Søg blandt tusindvis af tilbud fra rejsebranchens selskaber. Vi finder den billigste flybillet for dig.

 

 Find din rejse her

Et stærkt samarbejde

To af de største aktører i den danske golfverden – GolfBox og Dansk Golf Union – står bag Golf.dk. Visionen for samarbejdet er at skabe et mødested for alle danske golfspillere.

Annoncer der betaler sig

Golf.dk er uden sammenligning det største golfsite i Danmark og din mulighed for at ramme en rigtig interessant målgruppe.

Læs mere her

DGU regelprøven er en del af begynderforløbet for de klubber, der har valgt at deres begyndere skal tage regelprøven online.

Er du allerede golfspiller, men har brug for at få afprøvet din viden om golf regler og etikette, så tag prøven, blot for sjov.

Tag regelprøven