Golfens Guldfirer ror kvart million hjem
Af Thomas Vennekilde
Et samarbejde mellem fire jyske golfklubber har vist sig at være en guldrandet forretning
Kolding Golf Club, Haderslev Golfklub, Gyttegård Golf Klub og Comwell Kellers Park Golfklub indledte i foråret et samarbejde under titlen "Golfens Guldfirer"
Det har vist sig at være så god en ide, at de fortsætter og udvider samarbejdet i 2011.
Golfens Guldfirer indebærer blandt andet, at fuldgyldige medlemmer af de fire klubber for 300 kr. kan købe et Guldmærke. Det giver adgang til at spille gratis de de tre andre baner. Det tilbud har 802 af de ca. 4.500 medlemmer benyttet sig af. Dermed er der kommet 240.600 kr. i klubbernes kasse. Et beløb der symbolsk blev overrakt på en stor check til de fire klubbers formænd.
Guldmærket har været flittigt benyttet af medlemmerne. I de første to måneder er det blevet til 2.307 runder på de fire baner. En trafik som ifølge meldingerne fra det sydjyske også har været til stor glæde for de lokale proer og restaurantører.
Men klubberne vil mere med samarbejdet. Formændene for turneringsudvalgene er allerede i gang med at koordinere turneringsprogrammerne for 2011, ligesom juniorafdelingerne i de fire klubber har sat dato på fire fælles juniorturneringer i det kommende år. Også trænere og greenkeepere har aftalt møder i deres nye ERFA grupper.
Endelig bliver 2011 også året, hvor der lanceres en Golfens Guldfirer turnering, som skal spilles henover sæsonen på alle fire baner.