Godt og skidt ved VM i Sverige

Stefan Mørkholt viste klassen på VM's førstedag
Stefan Mørkholt viste klassen på VM's førstedag

Printer venlig versionSend til en ven

Danmark åbnede både godt og skidt på førstedagen af VM i hold for handicappede på Bokskogens bane ved Malmö. 

Der var godt og skidt at berette om fra den anden side af sundet efter mandagens første runder ved World Handigolf Championships. Mads Lykke Nielsen og Axel Krag lagde ud med en foursome på Bokskogen, men fik desværre aldrig rigtigt styr på spil og nerver.

To ”snemænd”, 1 syv´er og 2 double bogeys trak gevaldigt ned i præstationen, som sluttede med + 18 (90 slag). Der var imidlertid flere hold som sluttede endnu dårligere, og heldigvis levede Stefan Mørkholt fra Gyttegård op til vanlig standard med at gå banen i par.

Han lagde stærkt ud med tre birdies på de første fire huller og sluttede i par – to slag dårlige end svenske Johan Kammerstad. Danmark er dermed på en foreløbig delt andenplads i nationsturneringen efter Sverige.

Dagens 90´er er ingen katastrofe for det danske hold, da det dårligste resultat af de syv matcher ikke indgår i det samlede resultat, og hvis Stefan Mørkholt kan holde sit høje niveau kan det blive rigtig sjovt for de danske spillere.

Tirsdag spiller Stefan Mørkholt endnu en single, mens Mads Lykke Nielsen (Frederikshavn GK) og Keld Schmager (Smørum GK) spiller fourball.