Glad amatør lavede drømmerunden
Af Martin Rahbech
Brian Nordahl spiller i handicap 11,5, og lavede to eagles på samme runde
En hyggelig septemberdag i Aarhus Golf Club udviklede sig til en af de meget mindeværdige golfdage for Brian Nordahl.
Han spiller udelukkende golf for hyggens skyld, og gør det i handicap 11,5. Men denne gang slog han til og lavede to eagles på samme runde.
- Jeg havde vundet et væddemål, så vi skulle have en golfburger i Aarhus Golf Club. Det var min revisor, et bestyrelsesmedlem fra min virksomhed og mig. Så det skulle være en hyggelig dag, hvor vi selvfølgelig skulle spille en runde golf, fortæller Brian Nordahl til Golf.dk.
Rundens to højdepunkter kan han huske i detaljer.
På hul 2 sendte han et godt drive af sted. Han fulgte det op med et syvjern og med 135 meter til pinden sendte han bolden af sted med ottejernet på det 503 meter lange par 5 hul. Kursen var god, men da green lå på en lille bakke kunne han ikke se, hvad der skete, da bolden trillede videre.
- Vi begyndte at lede bagved green, men den lå altså i hullet. Det var fantastisk at finde den der, for jeg var rimelig sikker på, at den var trillet ned fra green, siger Brian Nordahl.
På 10. hul slog han til igen. Her fik han til gengæld muligheden for at se sin eagle hele vejen.
Et super godt drive blev sendt af sted. Han fulgte op med et slag med sin 26 graders rescue, og så lå bolden små 10 meter fra pinden på par 5 hullet.
- Da vi så, den landede på green, jokede vi lidt med, at jeg skulle have en eagle mere. Men den lå ikke specielt godt. Men det lykkedes mig at hole puttet, og det gav et kæmpe sus i maven. Denne gang kunne jeg jo følge bolden hele vejen, siger Brian Nordahl, der stadig har lidt svært ved at fatte, at han leverede to eagles på samme runde på en helt almindelig hyggedag på Aarhus Golf Club.
- Det er jo som at vinde i lotto. Jeg slår normalt ikke specielt langt, men det gav mig altså en tro på, at det altså godt kan lade sig gøre at gå sådan nogle runder.
Brian Nordahl slår ikke normalt alle sine slag i Aarhus Golf Club. Han er medlem i Markusminde Golfklub vest for Aarhus, og han er desuden medlem i Aabenraa Golfklub, som ligger i nærheden af hans sommerhus.
---
Har du gået en meget usædvanlig runde, og vil du gerne fortælle om den, så send et tip til Golf.dk på redaktion@golf.dk
3 kommentarer til "Glad amatør lavede drømmerunden "
Gad vide hvor mange point
Gad vide hvor mange point sådan en runde er endt i?
Jeg er ikke misundelig
Det er super flot. Stort tillykke og så er jeg slet ikke misundelig... nej overhovedet ikke ;)
Godt gået Brian...!!
Stort tillykke til Brian med en bedrift, der er meget få forundt at opleve - 2 eagles på samme runde :-)
Blev det så mon dig selv der alligevel betalte den Golfburger :-)
Med venlig hilsen
Aabenraa Golfklub.