Er McIlroy manden der skal slå Nicklaus' rekord?

McIlroy’s føring i U.S. Open 2011 er den største 18-huls føring i de sidste 35 år (Foto: Getty Images)
McIlroy’s føring i U.S. Open 2011 er den største 18-huls føring i de sidste 35 år (Foto: Getty Images)

Printer venlig versionSend til en ven

Efter en forrygende start på U.S. Open kan McIlroy  være på vej til sin første major-sejr. Og spørgsmålet er så om det kan være begyndelsen på et angreb af Nicklaus rekord

Vil Rory McIlroy kunne slå Jack Nicklaus major rekord?
 
Umiddelbart lyder det som et fuldstændig vanvigtigt spørgsmål i og med, at unge McIlroy endnu aldrig har vundet en major og hvis bedste placering er en tredjeplads i British Open (2010) samt to tredjepladser i PGA Championship (2009, 2010).    
 
Men McIlroy er et kæmpetalent, og de seneste par år har han flere gange demonstreret, at han sagtens kan begå sig i det fine selskab. Men er talentet stort nok, og har McIlroy  lært af tidligere fejl? 
 
McIlroy debuterede, som 16-årig på europatouren i 2005, og allerede som 17-årig klarede han sit første cut ved Dubai Desert Classic i 2007. Det var i samme turnering, at den unge nordirer fik sin første og hidtil eneste sejr på europatouren tilbage i 2009.
 
I 2010 lagde McIlroy ud med en 63’er i British Open for så dagen efter at skyde en 80’er og være tæt på at misse cuttet. McIlroy har lært af sine bitre erfaringer.

- Jeg har lært, at der er lang vej hjem, selvom man har lagt ud med en 63’er. Det eneste man ikke skal gøre, er at lade tankerne glide. I stedet skal man blive i nuet og udelukkende fokusere på det næste slag. Det lykkedes faktisk for mig i dette års Masters.

Her lignede McIlroy en vinder inden de sidste 18 huller. En føring på fire slag fik på forhånd søndagens finalerunde til at ligne en walk over, men McIlroy oplevede en af karrierens største nedture, da han sluttede af med en runde i 80 slag og faldt tilbage til en 15. plads.
 
Men selvom skuffelsen var enorm, så er McIlroy hurtigt kommet ovenpå igen. Det viste han i går, da han lagde ud med en forrygende runde i 65 slag og kom alene i spidsen for årets U.S. Open.  
 
Masters-skuffelsen ser altså ud til at være glemt, og 22-årige McIlroy var som den eneste spiller i feltet rundt på Congressional uden en eneste bogey på kortet.   
 
McIlroy har selv hele tiden sagt, at han for længst har fortrængt, hvad der skete ved Masters, og at han nu er kommet videre med sin karriere. Efter torsdagens åbningsrunde ved U.S. Open kan det være svært ikke at tro på den unge nordirer.
 
- Jeg ved ikke om det betyder, at jeg har en begrænset korttidshukommelse, men jeg har brugt erfaringerne fra Masters på en konstruktiv måde og har lært af mine fejl. Man kan ikke træde ind i en så stor turnering som U.S. Open og så gå og tænke på, hvad der skete for flere måneder siden. Du er nødt til at fokusere på denne uge, og se så hvordan du kommer bedst muligt rundt på banen, sagde McIlroy efter torsdagens åbningsrunde.  
 
Med sin runde i 65 slag blev McIlroy den kun 10. spiller, som har prøvet at indlede en U.S. Open med en 65’er eller bedre. Og kun to er endt med at vinde trofæet. Den første var Jack Nicklaus i 1980 og den anden Tiger Woods i 2000 på Pebble Beach.
 
Og kun otte spillere har tidligere prøvet at føre med tre slag efter første runde. Kun en af dem har prøvet at vinde. Det var Ben Hogan i 1953.
 
McIlroy er altså allerede som 22-årig kommet med i det fine selskab, og det kan kun være et spørgsmål om tid, førend han vinder sin første major.

Måske var det derfor, at Jack Nicklaus sidste år inviterede unge McIlroy til frokost. Her fortalte den gamle mester, hvad der var afgørende for at kunne vinde en major.  

- Han gjorde det klart for mig, at det vigtigste var at undgå at lave fejl. Han fortalte at mange spillere havde tabt en major på at lave fejl, mere end at Nicklaus havde vundet dem. Det er en ting, som jeg har taget med mig i min karriere, fortæller McIlroy.


4 kommentarer til "Er McIlroy manden der skal slå Nicklaus' rekord?"

McIlcoy - The Open 2010

Uden at kunne vide mig sikker. Så mener jeg at kunne huske at McIlroy blev delt 3 sidste år, hvilket dog gør det endnu mere flot, taget i betragtning af 80 i anden runde

Korrekt

McIlroy fik en delt 3. plads i 2010 :)

http://www.opengolf.com/en/History/PreviousOpens.aspx?venue=Royal+St+Geo...

63 + 80 + 69 + 68 = 280 slag

Louis OOSTHUIZEN vandt med
65 + 67 + 69 + 71 = 272

Men jeg tror nu stadigvæk han går ned igen, hvis han holder førignen til starten af 4. runde - det VIL sidde i baghovedet på ham på HELE den 4. runde.

Mener jeg læste efter US MASTER, at INGEN spillere der havde ført med 4 slag eller mere, før 4. runde - og tabt. Har efterfølgende vundet US Master (og andre majors? - ikke sikker på om det også gjaldt andre Majors)

Jeg er ked af at sige det.

Jeg er ked af at sige det. Men jeg tror ikke Rory bliver den (lad os bare sige den nye Tiger Woods). Han viste os i Masters at han ikke er parat til at tage en major endnu. Ja det kan godt være han har fået en flot første runde, men der er altså 3 runder endnu. Alt kan ske. Men jeg tror ikke han bliver så god som nogle siger. Jeg har min tro Matteo Mannesero.

Rorys psyke

Der er gået er par dage siden ovenstående bemærkninger blev skrevet, og imens er Rory gået fra tre under til fjorten under, og ligger i øjeblikket 9 foran sin nærmeste konkurrent. Han er på hul 16, så +/- et par slag, burde han haven en rimelig stor foringen inden sidste dag. Det ser godt ude for ham, og jeg håber at hans talent får den sejr den fortjener.

Indsend kommentar

  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML-tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <i> <b> <u> <embed> <div> <param> <object> <table> <tr> <td> <hr> <p> <br> <sub> <sup> <strike> <img>
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
Sikkerhed
Dette spørgsmål tester hvorvidt du er et menneske og forhindrer automatisk indsendelse af spam.
Svar på spørgsmålet
Kan Joachim B. Hansen i denne uge gøre det samme på Ravenstein Royal Golf Club, som han gjorde i 2008, har han taget stort skridt mod europatouren.
Der er løbet meget vand i åen, siden Joachim Brandt Hansen i 2008 vandt en juniorturnering på Ravenstein Royal Golf Club of Belgium. Siden er det 21-årige talent fra Hiller...

Den danske golfdronning lægger et sjældent besøg på europatouren

Det er snart halvandet år siden, Iben Tinning stoppede sin aktive karriere på europatouren på den smukkeste måde med sejren i Omega Dubai Ladies Masters. Det var dog ikke et skarpt stop af karrieren, for hun vil stadig dukke op engang imellem, så længe det er muligt i forhold til fysik og kategorier. Det bringer hende til start i ugens turnering på europatouren; UniCredit Ladies German Open, som har tradition for at samle rigtig mange tilskuere og skabe en rigtig god fest i Golfpark Gut Häusern ved München.
Golfnyheder på din hjemmeside

Nu kan du få nyhederne fra Golf.dk på din egen hjemmeside. Hvis du har en hjemmeside og er vild med golf, så har Golf.dk et godt tilbud til dig.

Læs mere her

Et stærkt samarbejde

To af de største aktører i den danske golfverden – GolfBox og Dansk Golf Union – står bag Golf.dk. Visionen for samarbejdet er at skabe et mødested for alle danske golfspillere.

Fra gammelt til nyt

Golf er en udstyrssport, og der er ikke noget mere lækkert end at få skiftet det gamle udstyr ud med noget nyt. I Golf.dk’s auktionshal kan du sælge dit gamle udstyr og måske også gøre et kup.

Annoncer der betaler sig

Golf.dk er uden sammenligning det største golfsite i Danmark og din mulighed for at ramme en rigtig interessant målgruppe.

Læs mere her