Endelig var trofæet hans
Af Martin Rahbech
Miguel Angel Jiménez vandt endelig Omega European Masters. Huldahl og Bjørn sluttede stærkt
Når det nu ikke kunne blive en schweizer, så var der ingen tvivl om, hvem størstedelen af det talstærke publikum på Crans-sur-Sierre håbede på, ville tage sejren i Omega European Masters.
Miguel Angel Jiménez var med i turneringen for 22. gang i træk, og han havde endnu sin første sejr i turneringen til gode. Men søndag lykkedes det så.
Den 46-årige spanier gik ud af turneringen med den føring på tre slag, han gik ud til finalerunden med. Han var undervejs under hårdt pres fra Edoardo Molinari. Føringen var efter 14. hul nede på kun ét slag, men han afviste tilnærmelsen og med en totalscore på 263 (-21) vandt han for tredje gang i 2010, og han ligner et meget stærkt europæisk kort til Ryder Cup’en.
- Det føles godt at vinde efter så mange besøg på disse bjerge. Ikke kun er jeg blevet nummer to to gange. Jeg har også været med i opløbet mange gange. Så jeg ønskede virkelig at komme og vinde denne turnering, sagde den glade vinder.
Edoardo Molinari sluttede på andenpladsen, mens hans italienske landsmand, Matteo Manassero blev nummer tre, og den 17-årige italiener sikrede sig dermed sit tourkort for 2011.
Jeppe Huldahl og Thomas Bjørn sluttede begge turneringen stærkt af, da de begge med 67 slag rykkede op på den delte 15. plads.
Anders Hansen sluttede på 38. pladsen, mens Søren Hansen måtte melde forfald. Et maveonde hæmmede ham så meget, at han trak sig ud af turneringen efter to spillede huller på finaledagen.








Ingen kommentarer til "Endelig var trofæet hans"
Indsend kommentar