- Detaljer fra europatouren
Af Martin Rahbech
Landstræner ser meget positivt perspektiv for sine VM-drenge på Challenge Tour
Golfspillere med et brændende konkurrenceinstinkt vil aldrig være tilfredse med det næstbedste i en given situation.
Så da de to unge pro’er Morten Ørum Madsen og Joachim B. Hansen i den seneste uges tourskole final qualifying kom frem til finalen, var de ikke tilfredse med at slutte på den forkerte side af en målstreg.
- At det ikke blev europatouren ved jeg, de begge to er skuffede over. Når det er sagt, så er jeg heller ikke i tvivl om, at når skuffelsen har lagt sig, så vil de være meget tilfreds og meget stolte over, hvad de har opnået, siger landstræner Thomas Kiel Larsson.
Han var landstræner for begge spillere og var blandt andet med, da de sammen med Lucas Bjerregaard vandt en sølvmedalje ved VM i 2010. Og halvandet års tid senere var de altså tæt på at nå drømmemålet om europatouren.
- Vi er ude i detaljerne. De var ikke helt så tæt på, som de kunne have været. Men vi er deroppe af, siger Thomas Kiel Larsson.
Han er på spillernes vegne meget positiv over udsigterne den kommende sæson, hvor Morten Ørum Madsen og Joachim B. Hansen med finalepladsen på tourskolen har forbedret deres kategori på Challenge Touren. Han vurderer antallet af turneringer til at nå op på 13-14 stykker og dertil eventuelle wildcards.
- Det er jo et step up i forhold til denne sæson. Jeg er overbevist om, at det er godt for deres udvikling. Det er en god skole i forhold til europatouren. Det er samtidig et andet set-up, hvor banerne lige er en tand sværere, end de er vant til, og niveauet er en tand højere. Samtidig har det også været et delmål for dem begge to, mens europatouren stadig er drømmemålet, siger Thomas Kiel Larsson.







Ingen kommentarer til "- Detaljer fra europatouren "
Indsend kommentar