Dansk totaldominans ved EM

En glad Therese Kølbæk fejrer et stærkt dansk udlæg (Foto Christian Pein)
En glad Therese Kølbæk fejrer et stærkt dansk udlæg (Foto Christian Pein)

Printer venlig versionSend til en ven

Med en suveræn åbningsdag satte de danske damer en tyk streg under deres medaljepotentiale. Opdateret

Når man lader blikket glide ned over leaderboardet efter førstedagen ved damernes hold-EM i Østrig, ser man fem Dannebrog blandt de 20 første scores. Derfor er det ikke så mærkeligt, at det danske damehold har indtaget en suveræn førsteplads.

- En rigtig god dag på kontoret i Østrig. Vi er yderst tilfredse med spillernes resultater og målrettethed. De har givet et klart signal om, at de vil ind i medaljekampen, fortæller holdkaptajn Christian Pein.

Uhørte 15 under par er holdets resultat. Det giver dem et forspring på 11 slag ned til spanierne på andenpladsen. Og hele 23 slag ned til Østrig, der indtager den niendeplads, der netop ikke rækker til en plads i slutspillet.

Det er nogle imponerende scores de danske damer fik på tavlen tirsdag. Daisy Nielsen og Therese Kølbæk var begge rundt i 68 slag (-4), mens Sara Monberg og Caroline Nistrup brugte et slag mere. Nicole Broch Larsen brød også par med en 71’er, mens Charlotte Kring Lorentzen var rundt i 78 slag.

- I morgen kan vejret skifte, og konditionerne kan ændre sig. Det er spillerne forberedt på, og vi ser alle frem til endnu en spændende dag på Murhof, siger Christian Pein.

Et dansk damehold har aldrig før vundet medaljer ved EM. Men med det spil de seks danskere lagde for dagen i Østrig, kan der meget vel være lavet om på det inden ugens udgang.


2 kommentarer til "Dansk totaldominans ved EM"

Em-damer

Rigtig godt gået kære piger. Jeg sagde for 2 dage siden til min søn. Det bliver "damerne" der klarer sig bedst. Tillykke foreløbig og fortsat held og lykke.

Godt arbejde!

Fantastisk Job! Og så endda så langt ned til andenpladsen, dét må jeg sige, tillykke ! :)

Indsend kommentar

  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML-tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <i> <b> <u> <embed> <div> <param> <object> <table> <tr> <td> <hr> <p> <br> <sub> <sup> <strike> <img>
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
Sikkerhed
Dette spørgsmål tester hvorvidt du er et menneske og forhindrer automatisk indsendelse af spam.
Svar på spørgsmålet
Denne fairwaywood indeholder tre ting, som den bedre spiller efterspørger
Denne 3-wood og 5-wood kombinerer længde, evnen til at arbejde med slagene og en ensartethed i træffene. Alle tre ting er noget, som den bedre spiller efterspørger, og kø...

Efter halvandet års anlægsarbejde er Himmerland snart klar til at slå dørene op. Og det bliver med et nyt navn til resortet såvel som de to baner

Det seneste tid har stået i forandringens tegn i Himmerland, hvor der er blevet byygge et stort konferencecenter med spa og vandland, imens New Course er blev redesignet. For at signalere nye tider og ændret fokus har Himmerland Golf & Country Club valgt at skifte navn til Himmerland Golf & Spa Resort.
Fra gammelt til nyt

Golf er en udstyrssport, og der er ikke noget mere lækkert end at få skiftet det gamle udstyr ud med noget nyt. I Golf.dk’s auktionshal kan du sælge dit gamle udstyr og måske også gøre et kup.

Travelmarket giver dig det samlede rejse overblik. Søg blandt tusindvis af tilbud fra rejsebranchens selskaber. Vi finder den billigste flybillet for dig.

 

 Find din rejse her

Golfnyheder på din hjemmeside

Nu kan du få nyhederne fra Golf.dk på din egen hjemmeside. Hvis du har en hjemmeside og er vild med golf, så har Golf.dk et godt tilbud til dig.

Læs mere her

Et stærkt samarbejde

To af de største aktører i den danske golfverden – GolfBox og Dansk Golf Union – står bag Golf.dk. Visionen for samarbejdet er at skabe et mødested for alle danske golfspillere.