Dansk Golf uddeler pisk
Af Thomas Vennekilde
Europatourspillernes træner Magnus Landström er på forsiden af Dansk Golf - udrustet med pisk og gulerod
Den tidligere landstræner og nuværende træner for fire danske europatourspillere ved noget om, hvad der skal til for at få golfspillere til at præstere. I et interview i det kommende nummer af Dansk Golf fortæller han om, hvornår der skal bruges pisk, og hvornår guleroden er det rigtige middel. Se også hvilke spilleres egenskaber han ville klone, hvis han skulle sammensætte den ultimative danske og udenlandske golfspiller.
I magasinet kan du også se en del af det nye udstyr, der er kommet i handelen i år. Vi har set nærmere på nyhederne fra TaylorMade, Nike, Cobra og Titleist.
Forår er tøjtid. Vi præsenterer årets golfmode. Og hvis du synes, at du kan genkende modellerne, så er det ikke tilfældigt. Det er en stribe af de unge proer, der i disse år er på vej ud på europatouren, der agerer modeller.
Går du med rejsedrømme, er der masser af inspiration at hente i Dansk Golf. Vi har besøgt England, Mallorca og Island. Tre forskellige golføer, der alle er værd at rejse efter.
Du kan også læse vores reportage fra en greenkeepergården i Smørum, banebesøget fra Trelleborg, indblikket i amerikansk collegegolf, Aktiedysten, Birdie-Bogey Listen, Golfagenda og meget mere af det, der gør Dansk Golf til Magasinet, du ikke vil undvære.
4 kommentarer til "Dansk Golf uddeler pisk"
kors
proer og firmaers salg
kan man ikke afmelde det blad og få medlemsskabet billigere
Et herligt rejse og udstyrskatalog
Men desværre dybt irrelevant for de danske golfspillere. Hvornår kommer DGU mon på banen med et blad der handler om hvad der sker i dansk golf, i de danske golfklubber og på de danske golfbaner.
Ind til det sker mener jeg, at man bør privatisere bladet, spare DGU's penge, redde en regnskov og spare os andre for tiden med at smide bladet ud.
JP
Dansk Golf uddeler pisk
Mellem linjerne i gårsdagen kommentarer ligger den traditionelle konflikt mellem elite og almindelige golfspillere skjult.
Langt de fleste danske golfspillere har siden Thomas Bjørns succes på Loch Lomond glædet sig over den danske elites resultater, herunder Anders Hansen, Søren Hansen, Kjeldsens, Haastrups og senest Thorbjørn Olesens resultater.
Disse spillere er alle begyndt som juniorer og elitespillere i diverse klubber og havde vi ikke haft dem bliver dansk golf reduceret til en bred motionistsport med et gennemsnitligt handicap omkring 30, og hvor interessant er det?
Hvis DGU medlemsblad ikke skulle handle om elite ihvertfald en gang imellem, hvad skulle det så handle om? Det skulle næppe blive en ny gang "vild med dans" hvor det fremmeste deltagerkriterie er, at man i realiteten ikke har nogen særlige evner for det man "optræder og underholder" masserne med!
Det ville selvfølgelig svare meget godt til gennemsnits golfspilleren med hcp 30, men næppe noget der ville trække mange læsere til, endsige de annoncører som er med til at finansiere bladet, hvilket tilsyneladende er et forhold som ganske er overset af en af mine medkommentatorer.
SE
Svend, Ikke forstået???
Det er jo bla. sådanne artikler dine medkommentatorer efterlyser frem for reklamer og reklamer og reklamer og reklamer. Men nu er Golf.dk efterhånden også ved at tage godt over med nogle udmærkede artikler