Dansk bane i dyb krise

Ærø skal sælges

Printer venlig versionSend til en ven

Hvis banen ikke bliver solgt, kan den ende med at blive pløjet op, siger formanden

Vi har endnu tilgode at se en dansk golfbane blive pløjet op. Men den første kan være på trapperne, hvis man skal tro formand Kaj Nøttrup, Ærø Golf Klub.

I et dystert nyhedsbrev til klubbens medlemmer skriver han, at klubben i øjeblikket arbejder på at få solgt klubhus og bane.

- Han (ejendomsmægleren, red.) har fået henvendelser, men uden at det har ført til noget konkret. Han forventer at det vil tage tid at få aktiverne solgt, da det er vanskelige tider, skriver formanden.

Formanden er også blevet kontaktet af flere medlemmer, der har spurgt om de ikke sammen skulle forsøge at skaffe penge til at overtage klubhus og bane.

- Jeg er ikke sikker på, at det vil være nogen god ide, hvis det overhovedet kan lade sig gøre at skaffe den nødvendige kapital. Det kan bestemt ikke afvises, at man risikerer at tabe den investerede kapital. Indtægterne er faldende, primært fordi vi har væsentlig tilbagegang i indtægter fra greenfee  og kontingent, og det kan ikke lade sig gøre at spare yderligere. Samtidig står klubben med en maskinpark, der er så nedslidt, at den skal udskiftes helt over et par år. Der er kun en vej frem og det er at forøge indtægterne væsentligt, skriver formanden.

Han håber på, at der kommer flere billige færgeafgange samt at klubben får flere medlemmer, når fremtiden bliver afklaret. Men han erkender at det godt kan være ønsketænkning.

- Jeg så gerne en kreds af udenøs investorer, helst både golfkyndige og velhavende, købte bane og klubhus via et nyt aktieselskab, da jeg tror på, at investorerne via deres netværk vil være i stand til at forøge indtægterne væsentligt, skriver Kaj Nøttrup.

Endelig håber han, at kommunen vil bakke op om golfbanen, men også det erkender han kan være ønsketænkning.

- Hvis min ønsketænkning ikke går i opfyldelse, er det desværre ikke længere et usandsynligt scenarie, at arealerne overgår til et andet formål – naturpark eller landbrug, slutter formanden brevet til medlemmerne.


10 kommentarer til "Dansk bane i dyb krise"

Ærø i krise

Det må bare ikke ske - den skønneste linksbane vi har i DK.
EU eller offentlige midler må der til. Vi bruger penge på så meget fuldstændigt tåbeligt i dette land - dette er et rekreations område af meget høj værdi, der bare ikke må forsvinde.
Håber der findes en løsning !!!!!

Så længer færgepriserne er

Så længer færgepriserne er alt for dyre er det urealistisk at tro på væsentlige flere green fee besøg.

Så længer færgepriserne er

Så længer færgepriserne er alt for dyre er det urealistisk at tro på væsentlige flere green fee besøg.

pris 5 mio. det er ikke dyrt, kom nu på banen!

Prisen for Ærø Golfbane er 5 mio. kr. Eller det samme som et halv skummelt sommerhus i tredje række fra vandet i Hornbæk. Jeg håber inderligt, at der er nogle der vil bevare denne sande perle af en golfbane.

Den er ikke Danmarks bedste, men må være blandt de tre smukkeste og så er den jo helt unik ved at samtlige 18 huller ligger INDENFOR 300 meter zonen fra havet, hvilket ellers er uhørt i Danmark. Klubhuset er et smukt, bevaringsværdigt fyrtårn! Stedet er outstanding.

Morten B.

5 millio

det kan jo godt være at 5 millio, ikke er så meget i forhold til et sommerhus i nordsjælland, men det er jo desværre ikke kun købsprisen det drejer sig om. der er jo en masse omkostninger med pleje og vedligeholdelse af maskiner og baner.. hvis der villle være indtægter nok med greenfee og kontigent, ja så ville der jo ikke være problemer, men hvis der findes Investorer som skal fremvise tab eller donere penge for at ikke få så meget gevinst så er det vel den eneste mulighed for at redde golfbanen, jeg spiller selv i en klub hvor vi mærker finanskrisen så der bliver vel en almindelig "udrensning" af golfbaner i årenes løb... desværre

@Anders - vedr. færgepriser

Der er ingen tvivl om at det er dyrt hvis man vil have bilen med til ærø.

Men mit spørgsmål er: Behøver man at tage bilen med?

Al buskørsel på Ærø er gratis. Det vil sige at uanset til hvilken havn man tager til øen, kan man komme inden for 5 km af golfbanen. Herefter kan man tage en taxa til klubben.

Så lad bilen stå i Fåborg, Svendborg eller Rudkøbing.

Ligeledes kan man bo og spille billigt på Ærø. Rent faktisk har klubben et tilbud hvor man kan bo på hotel og få greenfee gratis.

Så se mulighederne, støt forkants Danmark og spil en ægte linkbane.

Ærø golfklub

Hvorfor kan en journalist ikke skrive noe positivt?.Det er mange måder at kommentere et så fortvivlet skriv fra en formand som har gjort en fantastisk stykke arbejde for klubben. Kunde man ikke heller komme med opfordring om flere besøg, eller andre tiltag som kunne hjelpe klubben. Gode råd er alltid velkomne. Man bliver så træt af de negative kommentarer som kun forstærker kriser.
Vær positive, Ærø golfklub skal nok overleve så støt heller op omkring klubben.

lav en hole-in-one konkurrence

Har set at Hobro golfklub har haft stor succes med en hole-in-one konkurrence i samarbejde med en lokal bilforhandler som har sponseret en ok fin bil.

Ærø er en super golfoplevelse

Apropos Hornbæk, så var Hornbæk Golfklub sidste år på besøg på Ærø Golfklub og spillede en hyggelig match med medlemmerne fra Ærø. De har mange ildsjæle. Så vi ønsker Ærø Golfklub al mulig vind i sejlene og håber banen og klubben består fremover.

Investeringsselskab

Kan man få navn og oplysninger om evt. investeringsselskab?
J