Damerne tabte på 19. hul

Det var lige ved og næsten for damerne
Det var lige ved og næsten for damerne

Printer venlig versionSend til en ven
Med mindst mulig margin tabte de danske damer deres match mod England
Ved damernes hold-EM var de seks danske spillere ude i en tæt dyst i fredagens trøstematch mod England.

Nicole Broch Larsen og Sara Monberg lagde for med en solid sejr i foursome, mens Daisy Nielsen og Charlotte Kring Lorentzen tabte deres singler.

Så var det op til Caroline Nistrup og Therese Kølbæk at vinde deres matcher, hvis danskerne skulle spille om femtepladsen i morgen.

Unge Nistrup hev en sikker sejr hjem, mens den danske ankerkvinde Kølbæk var lige efter 18. hul. Men på første omspilshul trak englænderen det længste strå, og sendte Danmark ud i en dyst om syvendepladsen mod Irland.


Ingen kommentarer til "Damerne tabte på 19. hul"

Indsend kommentar

  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML-tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <i> <b> <u> <embed> <div> <param> <object> <table> <tr> <td> <hr> <p> <br> <sub> <sup> <strike> <img>
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
Sikkerhed
Dette spørgsmål tester hvorvidt du er et menneske og forhindrer automatisk indsendelse af spam.
Svar på spørgsmålet
For første gang afvikles en professionel, kvindelig turnering i Ukraine, og to danskere er med
Der kan være enormt langt fra store nationer til store golfnationer med Rusland og Kina som to af de bedste og største eksempler. Men Ukraine er også en kæmpe nation, som...

Ugens Gadget: Når den danske sommer vender tilbage til sit normale svingende niveau, gælder det om at give bentøjet optimale betingelser på golfbanen

Når det danske sommervejr finder tilbage til sit gamle lunefulde jeg med en perlerække af skiftevise småbyger, solstrejf, vind og skyer, er det vigtigt at være ordentligt klædt på til at tackle de pludselige skift. Disse teflonbukser fra Backtee er fremstillet i et glat og behageligt teflonmateriale, der smyger sig langs benene og samtidig giver god beskyttelse mod det våde element, hvis der skulle falde lidt vand ned fra himlen.
Værd at læse

Ambitionen er at være Danmarks førende golfportal. Vi følger de største stjerner og de kommende stjerneskud. Skriver om de gode rejsemål og det nye udstyr. Lærer dig reglerne og giver dig tips til dit spil.

Fra gammelt til nyt

Golf er en udstyrssport, og der er ikke noget mere lækkert end at få skiftet det gamle udstyr ud med noget nyt. I Golf.dk’s auktionshal kan du sælge dit gamle udstyr og måske også gøre et kup.

Golfnyheder på din hjemmeside

Nu kan du få nyhederne fra Golf.dk på din egen hjemmeside. Hvis du har en hjemmeside og er vild med golf, så har Golf.dk et godt tilbud til dig.

Læs mere her

Travelmarket giver dig det samlede rejse overblik. Søg blandt tusindvis af tilbud fra rejsebranchens selskaber. Vi finder den billigste flybillet for dig.

 

 Find din rejse her