Bronzepigen rykker på sig
Af Martin Rahbech
Charlotte Kring Lorentzen, Frederik Dreier og Thomas Sørensen er i front ved DM Slagspil
En bronzemedalje fra EM kan blive fulgt med et DM-trofæ, når Charlotte Kring Lorentzen søndag tager hul på finaledagen ved DM Slagspil som frontkvinde.
Hun fortrængte Daisy Nielsen fra førstepladsen, som stortalentet fra Frederikshavn indtog overbevisende fredag.
På andenpladsen er vinderen fra DM Hulspil, Nicole Broch Larsen, placeret med en score i -2.
Førstepladsen efter tredje runde er delt mellem Frederik Dreier fra Furesø og Thomas Sørensen fra Hjørring. De er begge i -3, men det er kun et enkelt slag foran Kasper Estrup på tredjepladsen og yderligere et slag er der til en trio på tredjepladsen med Morten Findsen Schou og Peter Baunsøe fra Københavns Golf Klub samt Victor Henum fra Asserbo.








1 kommentar "Bronzepigen rykker på sig "
Jeg hepper på
Jeg ønsker alle spillerne en rigtig god finalerunde. Men jeg hepper på Daisy og Thomas. De bedste tanker fra Sporstar College i Ikast.
Indsend kommentar