Broberg gør det igen

Kristoffer Broberg fortsætter sin nærmest uvirkelige sæson. Foto: Getty Images.

Printer venlig versionSend til en ven

Kristoffer Broberg fortsætter sin utrolige sæson ved at vinde sin fjerde sejr på challengetouren

For få måneder siden levede Kristoffer Broberg et et liv langt fra rampelyset, og han spillede sin golf på den svenske Nordea Tour.

Det var dengang. Med tre sejre i sine første fem turneringer på challengetouren, blev han den spiller der har brugt færrest turneringer på at spille sig på europatouren nogensinde. I denne uge spillede han med på Royal Golf Club, og her vandt han sit fjerde trofæ.

Med bare tre bogeys i turneringen, på en bane, hvor en skævert næsten altid bliver straffet, sled han modstanderne op. Finalerunden i -4 gav en sejr på tre slag ned til Simon Wakefield.

Wakefield fik reduceret Brobergs forspring til et slag på hul 13, men da han lavede bogey på banens sidste par tre hul, skulle svenskeren blot sørge for at undgå katastrofer på vej ind.

- Jeg var ikke nervøs på noget tidspunkt i dag. Jeg vidste, at jeg spillede rigtig godt, og jeg hav de det bare sjovt derude. Vi have et stort publikum med os, og banen er fantastisk, så det har været en meget dejlig uge, sagde Broberg til europatouren.

Der var ingen andre til at kæmpe med om titlen. Broberg sluttede -14 samlet, Wakefield -11 og spilerne på tredjepladsen sluttede i fem under par.

Ingen af danskerne klarede sig under par på sidste runde, selvom vejret for fjerde dag i træk viste sig fra sin milde side.

Jeppe Huldahl og Joachim B. Hansen sluttede på 16. pladsen i par. De spillede sidste runde i henholdsvis +1 og +3.

Morten Ø. Madsen spillede Royal Golf Clubs par 71 bane i 74 slag, og han blev nummer 20 i +1.

Rasmus Hjelm havde spillet glimrende i de første tre runder, men en sidste runde i 76 slag sendte ham helt ned på 34. pladsen i +3, og han gik derfor glip af vigtige penge til ranglisten.

- Jeg ramte alle fairways på nær en én, så det siger lidt om min dag, lød det fra Rasmus Hjelm, der sluttede med en vandtur og en 7'er på 18. hul. 
 
Det betød en runde i +5 for Hjelm, der i København spillede årets sidste turnering på challengetouren.
 
- Jeg er sikret en kategori 11 på challengetouren næste år på grund af min placering i top 120, men det er usikkert, hvor mange starter det giver næste år, så jeg satser på at forbedre kategorien via tourskolen, siger Rasmus Hjelm, der var positivt overrasket over opbakningen på Royal. 
 
- Der har været rigtig mange mennesker herude, og det har været fedt.

Andreas Hartø sluttede et slag længere tilbage på 39. pladsen, efter en runde i +2, mens Lasse Jensen blev nummer 58 i +11. Jensen var en over par på dagens runde.

Andreas Hartø fik overhalet Gary Lockerbie på pengelisten, men efter dagens sejr har Broberg overtaget førstepladsen.

- Nu må jeg overveje mine målsætninger. Jeg vil gerne vinde challengetourens pengeliste næste uge, men længere har jeg ikke tænkt. Jeg ville elske at spille Ryder Cup en dag, sagde Broberg til europatouren.

De 45 bedste på pengelisten flyver nu til Italien, hvor sæsonfinalen skal spilles næste uge. Fem danskere er med i turneringen, der skal afgøre hvem, der får spillerettigheder på næste års europatour. det drejer sig om Andreas Hartø, Joachim B. Hansen, Morten Ø. Madsen, Lasse Jensen og Jeppe Huldahl.

Inden Simon Wakefield tog sydpå, havde han tid til at rose turneringen Crowne Plaza Copenhagen Challenge på Amager.

- Banen har været en drøm at spille, og alle har gået den ekstra mil for at få stablet det hele på benene på meget kort tid. Alt fra marshals og tilskuere til transporten. Alt har været fantastisk, sagde han til europatouren.   


8 kommentarer til "Broberg gør det igen"

Broberg er simpelthen for

Broberg er simpelthen for sej, bliver spændende at følge ham på europatouren til næste år.

Ja, men i guder for en

Ja, men i guder for en gnavpot på banen !!.

Fulgte ham både fredag og lørdag. Han sælger sgu ikke mange billetter.
Hartø og Ørum derimod. Hatten at hele tiden et smil om tak for støtten til publikum. En bold i ny og næ til børnene.

De bliver spændende at følge på turen i næste sæson. Held og lykke

Tjaeh

Ikke den mest sprudlende personlighed og han skal, hvis han fortsætter med at spille så godt, se at få lært at holde en ordentlig takketale.

Men han snakkede og hyggede fint med specielt Wakefield undervejs, trods aldersforskellen, lidt mere publikumtække skal han nok få lært.

Og han skulle trods alt koncentrere sig om sejren, han var presset godt undervejs og kun på de sidste 3-4 huller lignede det en cruise control sejr

Hartø og Ørum

@XX

men havde danskerne været ligeså meget i overskud hvis turneringen var Sverige og de kæmpede med om sejren?

tvivler...

Bliver spændende at følge manden. Kan finde ud af at lukke en turnering, når det gælder!

Overskud

Hartø har tilsyneledende overskud - også når han er med fremme. Se 4. afsnit i denne artikel fra European Tours hjemmeside.

http://www.europeantour.com/challengetour/season=2012/tournamentid=2012776/news/newsid=175784.html#hartø+class+seals+stunning+czech+victory

Mon ikke det samme ville gælde i Sverige :-)

Broberg.

Hvis manden er en lidt genert type, hvorfor skulle han så gå rundt lige pludselig og være udadvendt og hyggeonkel. Desuden har vi alle vores forskellige comfortzones. Hvis i ser på PGA eller Europa-touren er der lige så stor forskel på dem.
Hvis man bad jer om at holde en tale til en familiefest ville der også være en stor del der ville blive nervøse. Hvas i så skulle gøre det for 100 ukendte folk ville det formewntlig være endnu værre.

Stor respekt for hans performance i weekenden. Han spillede klasse golf.

Broberg

Var også ude at se Kristoffer i Fredags.
Syntes han var en hyggelig og sympatisk spiller.
Han hyggede sig med sin caddie og slog nogle fantastiske slag.

Og en stor tak til Royal golf, for en super bane. Samt en masse frivillige som gjorde det hele muligt.

@ Henriksen

Du skriver at han hyggede sig om fredagen med sin caddie. Hvor kom den fra. !!

De smilte ikke en eneste gang,men snus fik de sgu i gummerne !

De talte ikke mange ord sammen og "hygge" var ikke at fornemme.

Broberg var i min verden en "sur røv" om fredagen.

Lørdag var noget anderledes, som hans score.

Go Hartø