Bjørn: Det er jo latterligt
Af Robin Barwick
For femte gang ud af fem mulige var Thomas Bjørn en del af Europas vindende Ryder Cup-hold
Der har været mange store europæiske Ryder Cup-øjeblikke, men det der skete på Medinah Country Club i går, hvor Europa lavede det største udebanecomeback Ryder Cup nogensinde har set, er en kandidat til titlen som Europas største dag i turneringens historie.
Thomas Bjørn, der var med til at vinde som spiller i 1997 på Valderrama i Spanien og 2002 på Belfry i England, fungerede som en af Olazabals fire vice kaptajner, ligesom han også gjorde for Bernhard Langer i 2004 på Oakland Hills og for Colin Montgomerie på Celtic Manor i Wales i 2010.
Dermed har Bjørn vundet alle fem gange, han har været en del af Ryder Cup. Men da han standsede for at reflektere bag ved 18.green i går, var det klart at det ikke var en oplevelse han var blevet træt af.
- Spillerne vidste, at de havde svigtet sig selv lørdag. De vidste præcis, hvad de ville opnå i dag. De havde noget at bevise. Vi vidste, vi var nødt til at dominere de tidlige kampe for at have en chance, men hvad der skete, er utroligt, sagde Thomas Bjørn.
- Vores tilgang til det lørdag aften var, at selv om amerikanerne havde en fire points føring, så skulle de have noget ud af fem kampe i dag for at vinde. Det er næsten halvdelen af matcherne. Det var det budskab, vi forsøgte at give spillerne i aftes. Hver spiller vidste, at han bare skulle ud og hente sit point, men at de første fem spillere alle vandt er forbløffende.
- Hver eneste af vores spillere stod fast i dag, og nægtede at give op. De gjorde alt hvad de kunne for at få 14 point. At have sluttet med 14,5 er jo latterligt. Det der skete i dag - jeg tror aldrig det vil ske igen, sagde en glad Thomas Bjørn.
Sammen med årets andre vice-kaptajner - Miguel Angel Jimenez, Darren Clarke og Paul McGinley - er Bjørn er en stærk kandidat til posten som europæiske Ryder Cup kaptajn i 2014 .
Denne artikel er lavet i samarbejde med Mercedes-Benz, den officielle bil ved Ryder Cup 2012



2 kommentarer til "Bjørn: Det er jo latterligt"
Godt gået Europa
Jeg kan ikke se det var latterligt - synes derimod det var flot og godt gået
Thomas Bjørn
Jeg syntes som Tim, at ordvalget er noget specielt. Det var intet mindre end fantastisk. Godt kæmpet.