Bjørn: Det er jo latterligt

Thomas Bjørn og Jose Maria Olazabal lykønsker hinanden med sejren (Getty Images)

Printer venlig versionSend til en ven

For femte gang ud af fem mulige var Thomas Bjørn en del af Europas vindende Ryder Cup-hold

Der har været mange store europæiske Ryder Cup-øjeblikke, men det der skete på Medinah Country Club i går, hvor Europa lavede det største udebanecomeback Ryder Cup nogensinde har set, er en kandidat til titlen som Europas største dag i turneringens historie.

Thomas Bjørn, der var med til at vinde som spiller i 1997 på Valderrama i Spanien og 2002 på Belfry i England, fungerede som en af Olazabals fire vice kaptajner, ligesom han også gjorde for Bernhard Langer i 2004 på Oakland Hills og for Colin Montgomerie på Celtic Manor i Wales i 2010.

Dermed har Bjørn vundet alle fem gange, han har været en del af Ryder Cup. Men da han standsede for at reflektere bag ved 18.green i går, var det klart at det ikke var en oplevelse han var blevet træt af.

- Spillerne vidste, at de havde svigtet sig selv lørdag. De vidste præcis, hvad de ville opnå i dag. De havde noget at bevise. Vi vidste, vi var nødt til at dominere de tidlige kampe for at have en chance, men hvad der skete, er utroligt, sagde Thomas Bjørn.

- Vores tilgang til det lørdag aften var, at selv om amerikanerne havde en fire points føring, så skulle de have noget ud af fem kampe i dag for at vinde. Det er næsten halvdelen af matcherne. Det var det budskab, vi forsøgte at give spillerne i aftes. Hver spiller vidste, at han bare skulle ud og hente sit point, men at de første fem spillere alle vandt er forbløffende.

- Hver eneste af vores spillere stod fast i dag, og nægtede at give op. De gjorde alt hvad de kunne for at få 14 point. At have sluttet med 14,5 er jo latterligt. Det der skete i dag - jeg tror aldrig det vil ske igen, sagde en glad Thomas Bjørn.

Sammen med årets andre vice-kaptajner - Miguel Angel Jimenez, Darren Clarke og Paul McGinley - er Bjørn er en stærk kandidat til posten som europæiske Ryder Cup kaptajn i 2014 .

Denne artikel er lavet i samarbejde med Mercedes-Benz, den officielle bil ved Ryder Cup 2012


2 kommentarer til "Bjørn: Det er jo latterligt"

Godt gået Europa

Jeg kan ikke se det var latterligt - synes derimod det var flot og godt gået

Thomas Bjørn

Jeg syntes som Tim, at ordvalget er noget specielt. Det var intet mindre end fantastisk. Godt kæmpet.