Bjørn om Ryder Cup: Spiller før kaptajn

Jose Maria Olazabal er Ryder Cup-kaptajn i 2012. Måske med Thomas Bjørn som en af de 12 spillere? (Foto Getty Images)
Jose Maria Olazabal er Ryder Cup-kaptajn i 2012. Måske med Thomas Bjørn som en af de 12 spillere? (Foto Getty Images)

Printer venlig versionSend til en ven
Med sin nuværende form satser Bjørn på at spille sig på Ryder Cup 2012-holdet
Thomas Bjørn nævnes allerede som en af de potentielle kandidater, når den europæiske kaptajn til Ryder Cup 2014 skal udpeges. Selv vil den 12-dobbelte danske tourvinder hellere fokusere på mulighederne for at komme på holdet til næste år - som spiller.

Efter gårsdagens sejr på Gleneagles følte Bjørn, at hans spil var af en kaliber, der kunne bringe ham ind på holdet.

- Når jeg spiller godt, er mit spil godt nok til at komme på holdet. Jeg skal bare være mere konstant i mit spil. Hvis jeg kan blive det, så kan jeg kvalificere mig til holdet. Og det er der mit fokus ligger i øjeblikket, sagde Thomas Bjørn til pressen efter sejren.

Han var dog ikke afvisende overfor en kaptajnsrolle på et tidspunkt.

- Jeg tror, at alle tidligere Ryder Cup-spillere, der blev tilbudt at være kaptajn, ville sige ja. Men hvem ved hvad der sker om et par år. Lad os nu først få Medinah (Ryder Cup 2012 spillestedet, red.) overstået og se hvad der sker, sagde Thomas Bjørn, der tidligere har været assistent ved Ryder Cup.