Banerekorder presset ved DM Mid-Age
Af Martin Rahbech
Elsebeth Jensen fra Skovlunde & Herlev Golfklubber og Finn Andersen fra Vejle Golf Club er nye danske mestre i Mid-Age
Mariagerfjord Golfklub blev virkelig udfordret, da Danmarks bedste Mid-Age spillere i weekenden kæmpede om det danske mesterskab.
De to nye mestre blev Elsebeth Jensen fra Skovlunde & Herlev Golfklubber og Finn Andersen fra Vejle Golf Club, og de præsterede begge at spille noget af det bedste, der nogensinde er blevet spillet på den smukt beliggende bane i det nordjyske med en kuperet udsigt over fjorden.
Elsebeth Jensen præsterede på sin første runde med 68 slag den bedste runde en damespiller nogensinde har gået på banen, der blev indviet i efteråret 2007.
Runden satte hendes naturligvis i front, og den slap hun ikke igen. Hun gik de 54 huller i +17, og det var hele 16 slag bedre end Lene Barett Holm fra Odense på andenpladsen.
Elsebeth Jensen spillede DM Mid-Age første gang i 2009, og her sluttede hun på fjerdepladsen.
I herrerækken blev vinderen Finn Andersen, der normalt huserer i Vejle Golf Club, hvor han er ansat som greenkeeper.
Finn Andersen vandt efter runder i 71, 67 og 71 slag. De 67 slag matchede den bedste runde, værtsklubbens pro, Marck Lindved nogensinde har gået.
Finn Andersen sluttede syv slag foran Claus Mølholm på andenpladsen. Og det var en slags tak-for-sidst.
Han er to gange sluttet på tredjepladsen ved DM Mid-Age – i 2008 og 2007 – begge år sluttede Claus Mølholm som dansk mester.








1 kommentar "Banerekorder presset ved DM Mid-Age "
Tillyke!
Hej Tiger!
Stort tillykke fra det vestjyske!
Indsend kommentar