Amerikansk skønhed bider fra sig i Evian
Af Allan Spangsberg
Natalie Gulbis vandt sin første titel i Evian Masters i 2007, og nu er hun igen med fremme i den store turnering.
Fredag måtte danske Line Vedel desværre sige farvel og tak, da hun missede cuttet i en verdens største turneringer, Evian Masters, men lørdag fortsatte stjernerne jagten på titlen og de godt tre mio. kr. som følger med.
Helt i front ligger amerikanske Sacy Lewis og sydkoreanske Inbee Park i -11, men med hele 28 spillere inden for fem slag af de førende, er intet afgjort endnu.
Et af de spændende navne i det jagtende felt er Natalie Gulbis, som er på en delt tredjeplads i -10. Gulbis, der måske er blevet lige så kendt for sit gode udseende som for sin golf, vandt tilbage i 2007 sin første sejr i netop Evian Masters, og for hende er der noget ganske særligt over turneringen.
- Jeg elsker denne bane og specielt deres greens. Boldene triller hurtigt, og på denne bane skal du slå mange forskellige slag. Det har jeg altid godt kunnet lide, sagde Gulbis efter runden.
- Jeg elsker alt ved denne turnering. Det er så flot her, og jeg er sikker på, at alle de andre spillere vil give mig ret i, at dette er en af årets bedste turneringer.
Tidligere har Gulbis blandt andet udgivet sin egen kalender og er blevet kåret til verdens mest sexet kvindelige golfspiller, men hun har skam også en resultatliste, der kan gøre de fleste misundelige.
Hun har således tjent mere end 3 mio. dollars i præmiepenge, og tre gange har hun repræsenteret USA ved Solheim Cup – alle med sejr til amerikanerne. Gulbis ligger pt. nummer 88 i verden.
2 kommentarer til "Amerikansk skønhed bider fra sig i Evian"
Amerikansk skønhed....
Hvor er golf dog en smuk sport....Suk...
Må være den ENESTE i verden
Jeg må være den eneste i verden der IKKE syntes Natalie Gulbis er en skønhed. Jeg kan simpelthen ikke se det.
Er der ikke andre der har det som mig?
PS: Syntes ikke engang hun er nogenlunde. Hun er i mine øjne ret grim!