Året der gik: USA vippet af pinden
Af Anker Nielsen
2010 blev året, hvor europæisk golf for alvor overhalede USA og resten af verden.
Ved at sammenligne verdensranglisten i golf ved årets begyndelse og her ved årets slutning bliver det åbenbart, at europæisk golf i den grad har taget for sig af retterne. Lee Westwood ligger nu nummer et, Martin Kaymer nummer tre, Graeme McDowell nummer seks, Paul Casey nummer otte, Luke Donald nummer ni og Rory McIlroy nummer ti.
Kigger man på, hvilke spillere, der har indtjent flest verdensranglistepoints i den forgangne sæson, ser det endnu bedre ud.
Listen for de fem bedste ser sådan ud:
1: Lee Westwood: 374,207 point.
2: Martin Kaymer: 346,326 p.
3: G.McDowell: 331,482 p.
4: Luke Donald: 325,675 p.
5: Ernie Els: 314,826 p.
Kort sagt ingen amerikansk repræsentation i denne sammenhæng, hvilket er ganske usædvanligt.
I tidligere år var Tiger Woods nærmest selvskreven til førstepladsen og til at tjene flest verdensranglistepoints år efter år, og Phil Mickelson, Jim Furyk og Steve Stricker var ofte med helt fremme.
Der gør sig naturligvis specielle forhold gældende, hvad Tiger angår, men det er uomtvisteligt, at europæisk golf er blevet meget stærkere de seneste år.
Dansk golf har stået for mange glædelige resultater i år, ja det har måske ligefrem været det bedste år nogensinde. Når man imidlertid kigger isoleret på verdensranglisten, ser det knap så godt ud.
Listen over de fem danskere, der har indtjent flest verdensranglistepoint i år:
1: Anders Hansen: 75,711 point.
2: Thomas Bjørn: 70,972 p.
3: Søren Kjeldsen: 64,104 p.
4: Thorbjørn Olesen: 54,072 p.
5: Søren Hansen: 52,990 p.
Thomas Bjørn har haft en flot sæson med et avancement på hele 126 placeringer på verdensranglisten til følge.
Thorbjørn Olesens muligheder for at score verdensranglistepoints har været langt mere begrænsede, fordi der gives betydeligt færre points på challengetouren, når man vinder eller er med helt fremme. Set i lyset heraf er hans pointshøst virkelig imponerende.
Ved årsskiftet starter spillerne så på en frisk i relation til verdensranglisten. Mon ikke Anders Hansen, Søren Hansen og Søren Kjeldsen ser rigtig meget frem til det? Sæsonen 2010 har været problematisk og frustrerende for dem alle tre, Anders Hansen på grund af alvorlige skadesproblemer og de to gange Søren på grund af store problemer uden for banen.
Det har medført en kraftig tilbagegang på verdensranglisten, hvor de alle tre lå i top 50 ved årsskiftet.
Søren Kjeldsen var bedst som nummer 35, Anders Hansen nummer 40 og Søren Hansen nummer 47. Altså tre danskere i den meget vigtige top 50, der giver adgang til de allerfleste, helt store golfturneringer. Der skulle de gerne tilbage til igen fra deres nuværende placeringer som nummer 70 (Anders Hansen), nummer 84 (Søren Kjeldsen) og nummer 119 (Søren Hansen).